Logo Polskiego Radia
Print

Sportowcy w Powstaniu Warszawskim

PR dla Zagranicy
Ewa Plisiecka 01.08.2018 14:43
  • Sportowcy w Powstaniu Warszawskim [posłuchaj].mp3
„Igrzyska życia i śmierci. Sportowcy w Powstaniu Warszawskim” – nowa książka o powstańczej codzienności
Książka Agnieszki Cubały "Igrzyska życia i śmierci" Książka Agnieszki Cubały "Igrzyska życia i śmierci" Foto: Włodzimierz Harmatiuk/PRdZ

Autorka książek o Powstaniu Warszawskim Agnieszka Cubała tym razem zajęła się udziałem sportowców w powstańczych walkach na terenie Warszawy. Ich losy opisuje w książce „Igrzyska życia i śmierci. Sportowcy w Powstaniu Warszawskim”. Pasjonatami sportu byli między innymi ludzie odpowiedzialni za podjęcie decyzji o włączeniu Warszawy do akcji „Burza” i rozpoczęciu walk w mieście. Gen. Tadeusz Komorowski „Bór” to utytułowany jeździec, olimpijczyk, wielokrotny zwycięzca konkursów hipicznych. Gen. Leopold Okulicki „Kobra” należał do grona fanatycznych kibiców piłki nożnej, którą amatorsko uprawiał. Z kolei gen. Tadeusz Pełczyński „Grzegorz” pasjonował się tenisem, pływaniem, żeglarstwem, narciarstwem i turystyką górską.

Najbardziej znanym sportowcem - uczestnikiem Powstania Warszawskiego, jest Eugeniusz Lokajski „Brok” - żołnierz Kompanii Sztabowej „Koszta”, lekkoatleta, olimpijczyk i dokumentalista walki stolicy. Bohaterami książki są również między innymi: dowódca batalionu „Kiliński” - rotmistrz Henryk Roycewicz „Leliwa” (jeździec), a także żołnierz powstańczych oddziałów - Jan Rodowicz „Anoda” (narciarz i motocyklista) oraz sanitariuszki, łączniczki, dowódcy batalionów czy cywile, którzy w II RP uprawiali sport amatorsko.

/

Z autorką książki „Igrzyska życia i śmierci. Sportowcy w Powstaniu Warszawskim” a także książek „Sten pod pachą, bimber w szklance... Życie codzienne powstańczej Warszawy” i „Skazani na zagładę? 15 sierpnia 1944. Sen o wolności a dramatyczne realia”.

Z Agnieszką Cubałą rozmawia Ewa Plisiecka.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt