O niezwykłych Polkach i Rumunkach w Bukareszcie
PR dla Zagranicy
Halina Ostas
23.10.2018 15:03
Fascynujące historie 34. Polek i Rumunek, można poznać na najbardziej reprezentacyjnej ulicy Bukaresztu
Foto: Katarzyna Zalaszewska/Instytut Polski w Bukareszcie
Fascynujące historie 34. Polek i Rumunek, które miały odwagę, by zmieniać swoje kraje, Europę i świat można do 22 listopada 2018 roku poznać na najbardziej reprezentacyjnej ulicy Bukaresztu. Wystawa plenerowa, przygotowana przez tamtejszy Instytut Polski, towarzyszy obchodom 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę oraz Wielkiego Zjednoczenia Rumunii i jest prezentowana na ogrodzeniu Pałacu Królewskiego, dzisiejszej siedzibie Rumuńskiego Narodowego Muzeum Sztuki.
Foto: Katarzyna Zalaszewska/Instytut Polski w Bukareszcie
Wśród bohaterek wystawy - 17 Polek i 17 Rumunek - znalazły się m.in. wojowniczki o niepodległość, prawa kobiet, pionierki w dziedzinie nauki czy sportu. Dzięki sile ich ducha i determinacji obywatelom obu krajów żyje się lepiej. Wiele kobiet, których historie opowiada wystawa „Polki i Rumunki, które zmieniły świat”, to postaci stosunkowo mało znane szerokiej publiczności, choć nie zabrakło także tych, które w obu krajach są bezsprzecznymi symbolami sukcesu.
- Dokonania bohaterek naszej wystawy wciąż zadziwiają. Były odważne, zdolne, pomysłowe, pracowite, w różny sposób walczyły o niepodległość lub rozwój swoich ojczyzn. Niemal codziennie przełamywały stereotypy, a swoim życiem udowadniały, jak ważna jest w nim pasja – mówi Agnieszka Skieterska, dyrektor Instytutu Polskiego w Bukareszcie, który stworzył wystawę. - Dzięki takim kobietom Polska i Rumunia bardzo się zmieniły. Wiele z nich miało także wpływ na zmiany zachodzące na świecie. W roku ważnych dla obu krajów rocznic, zależało nam, aby w nowoczesny i atrakcyjny graficznie sposób przypomnieć te postaci. Dzięki uprzejmości Rumuńskiego Narodowego Muzeum Sztuki możemy to robić w najlepszym w stolicy Rumunii miejscu - dodaje.
Ekspozycja jest także częścią rumuńskich obchodów Roku Praw Kobiet, uchwalonego przez polski Sejm z okazji 100-lecia uzyskania przez Polki pełni praw wyborczych.
Źródło: Instytut Polski w Bukareszcie/ho