Logo Polskiego Radia
Print

W Edynburgu upamiętniono szkocko-polskie więzi

IAR / PAP
Dariusz Adamski 04.11.2018 21:01
  • W katolickiej katedrze św. Marii w Edynurgu odprawiono polsko-szkockie nabożeństwo z okazji stulecia Niepodległej. Relacja Adama Dąbrowskiego (IAR)
W katedrze św. Marii w Edynburgu odsłonięto tablicę pamiątkową podkreślającą wspólną polsko-szkocką historię
Pamiątkowa tablica w katolickiej katedrze sw. Marii w EdynburguPamiątkowa tablica w katolickiej katedrze sw. Marii w Edynburgutwitter/Konsulat RP w Edynburgu/@PLinEdinburgh

W Edynburgu odsłonięto tablicę z podziękowaniem dla Szkotów za gościnę i dla tych Polaków, którzy na imigracji kultywowali na Wyspach ideę niepodległej Polski. Tablicę umieszczono w miejscowej katolickiej katedrze św. Marii w Edynburgu. Na tablicy znalazły się słowa Jana Pawła II "wolność jest miarą dojrzałości człowieka i ojczyzny".

Arcybiskup Edynburga podziękował Polakom za wkład w szkocką historię. Leo Cushley przemawiał podczas uroczystego nabożeństwa w katedrze św. Marii, odprawionego z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wcześniej w katedrze odsłonięto tablicę ukazującą więzy między Polską i Szkocją, więzy, które - jak podkreślił arcybiskup - są silne do dziś. Zaznaczył, że w czasach drugiej wojny światowej wielu Polaków przyjechało do Zjednoczonego Królestwa. Byli pełni determinacji, by walczyć z hitlerowskimi Niemcami. - Walczyli z odwagą i fantazją, mamy tu pamiątkę w postaci pomnika z brązu niedźwiedzia Wojtka w Princes Street Gardens. Po wojnie wielu Polaków pozostało w Szkocji, gdzie się osiedlili i stali częścią wspaniałej mozaiki narodów z całego świata. To uczyniło Wielką Brytanię tym, czym jest dzisiaj - powiedział arcybiskup.

Polsko-szkockie więzi

Szkocka minister kultury i spraw zagranicznych Fiona Hyslop podczas uroczystości w katedrze powiedziała, że więzi między Szkocją a Polską są głębokie i długotrwałe. Fiona Hyslop przypomniała, że związki Polski i Szkocji sięgają dawnych czasów i obejmują kulturę, gospodarkę i kwestie społeczne. - A głębię tych więzi doskonale pokazuje fakt, że w XVII stuleciu w Polsce mieszkało ponad 30 tysięcy Szkotów. Jesteśmy niezwykle wdzięczni naszej dużej, polskiej społeczności, że jej członkowie przebyli podróż w drugą stronę tak, by nazywać Szkocję domem. Od odważnych lotników II wojny światowej aż po młode rodziny, które osiadły tu dzisiaj - wszystkim im jesteśmy wdzięczni za służbę i wkład w nadawanie Szkocji jej obecnego kształtu - powiedziała Fiona Hyslop.

Odsłonięta w niedzielę tablica to podziękowanie dla Szkotów za gościnę w latach 1939-1990, a także hołd dla Polaków, którzy na emigracji kultywowali w tym czasie ideę niepodległej Rzeczpospolitej.

W kościele otwarto też niewielką wystawę poświęconą Janowi Pawłowi II pod nazwą "Korzenie wspólnego europejskiego ducha".

Wczoraj przed ratuszem w Edynburgu odsłonięto pomnik generała Stanisława Maczka.

PAP/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt