W tym roku obchodzimy 70. rocznicę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego. Z tej okazji w Instytucie Polskim w Wiedniu odbyła się prezentacja Muzeum Dom Rodziny Pileckich.
– Naszym obowiązkiem jest przypominanie o wielkich postaciach naszej historii, polskich bohaterach, takich jak rotmistrz Witold Pilecki. – podkreślił podczas otwarcia dyrektor Rafał Sobczak. – Umiłowanie Ojczyzny, miłość do rodziny, niezłomny patriotyzm oraz zdecydowany sprzeciw wobec totalitaryzmów, to wartości, które uosabiał Witold Pilecki. Jego heroiczna postawa jest przykładem dla teraźniejszych i przyszłych pokoleń Polek i Polaków – dodał Rafał Sobczak.
Foto: Instytut Polski w Wiedniu
Muzeum Dom Rodziny Pileckich zaprezentowała jego dyrektor, Dorota Socik, która przybliżyła postać rotmistrza Witolda Pileckiego oraz opowiedziała o historii powstania, celach i zadaniach powołanej, nowej placówki muzealnej.
– Celem naszego Muzeum jest upamiętnianie postaci rotmistrza Witolda Pileckiego i jego żony Marii z Ostrowskich. Poprzez działalność edukacyjną, kulturalną, popularyzatorską i wydawniczą z zakresu historii chcemy upowszechniać i kultywować wartości rodzinne, patriotyczne, społeczne i religijne reprezentowane przez Pileckich. – pokreśliła w trakcie wystąpienia dyrektor Socik. – Naszym zadaniem jest również rozwijanie postaw obywatelskich oraz umacnianie więzi z krajem ojczystym i regionem – dodała.
Umowę o wspólnym prowadzeniu Muzeum-Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej w grudniu 2016 r. podpisali wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński i prezydent miasta Ostrów Mazowiecka Jerzy Bauer. Otwarcie placówki planowane jest we wrześniu 2019 r.
Foto: Instytut Polski w Wiedniu
W dniu prezentacji dyrektor Rafał Sobczak wraz z dyrektor Socik odwiedzili także Miejsce Pamięci Obozu Koncentracyjnego Gusen oraz sztolnię B8 Bergkristall, gdzie oddali hołd pomordowanym, składając kwiaty oraz zapalając znicze. Spotkali się również z Andreą Wahl z Regionu Świadomości Mauthausen - Gusen - St. Georgen, z którą rozmawiali o dotychczasowej współpracy oraz przyszłych wspólnych projektach.
– Mam nadzieję, że dzięki temu spotkaniu dojdzie do zacieśnienia współpracy między Regionem Świadomości a Muzeum Domem Rodziny Pileckich, co zaowocuje wspólnymi projektami oraz stałą wymianą informacji i doświadczeń na rzecz promocji historii i badań historycznych – zaznaczył dyrektor Sobczak.
Źródło: Instytut Polski w Wiedniu/ho