Medycy polskiego pogranicza II Rzeczypospolitej
PR dla Zagranicy
Halina Ostas
03.12.2018 09:00
-
„Medycy polskiego pogranicza II Rzeczypospolitej lat 1918-1939”. Relacja Marii Wieczorkiewicz [posłuchaj]
Po 1918 roku zdawano sobie sprawę z tego, że nieodzownym warunkiem rozwoju państwa jest zdrowe społeczeństwo
Zdjęcie ilustracyjneFoto: www.youtube.com
Na mocy Traktatu Wersalskiego Polska przystąpiła do międzynarodowych konwencji sanitarnych i organizacji związanych z ochroną zdrowia. Władze w ten sposób potwierdziły zasadniczą rolę i znaczenie państwa w utrzymaniu zdrowia swoich obywateli. Jednakże dla Polski to był wyjątkowo trudny czas, państwo odradzało się po ponad wieku niewoli i musiało na nowo budować wiele struktur - także służbę zdrowia. Było to wielkie wyzwanie dla środowiska medycznego, podejmującego się wówczas tego zadania.
Lekarze, pielęgniarki i farmaceuci musieli się zmierzyć z trudnymi warunkami życia i z wieloma chorobami oraz epidemiami, które trapiły ówczesne społeczeństwo. Niezwykle skomplikowana sytuacja panowała na naszych terenach przygranicznych z Niemcami, Litwą, Czechosłowacją i Rosją sowiecką. Między innymi tym zagadnieniom poświęcona była międzynarodowa konferencja naukowa: „Medycy polskiego pogranicza II Rzeczypospolitej lat 1918-1939” zorganizowana przez Instytut Historii Nauki PAN.
Przed rozpoczęciem obrad zaprezentowano publikację zbiorową poświęconą zagadnieniom konferencji. Zarówno publikacja, jak i obrady konferencji, w których wzięli udział lekarze, historycy medycyny oraz pielęgniarki i farmaceuci, wpisują się w obchody 100-lecia niepodległości Polski.
Polskie Radio dla Zagranicy było patronem medialnym konferencji.
Zapraszamy do wysłuchania relacji Marii Wieczorkiewicz, z obrad, które miały miejsce w Naczelnej Izbie Lekarskiej w Warszawie.