Pokazano niezwykły film o internowanych
PR dla Zagranicy
Ewa Plisiecka
13.12.2018 15:01
-
Niezwykły film o internowanych [posłuchaj].mp3
Dokument "Wolna Rzeczpospolita Łupkowska" ukazuje losy opozycjonistów internowanych w stanie wojennym
Napis odnaleziony na ścianie jednej z cel więzienia w ŁupkowieFoto: Arkadiusz Gołębiewski
"Wolna Rzeczpospolita Łupkowska" - to filmowy dokument, który ukazuje losy opozycjonistów internowanych w stanie wojennym w więzieniu Łupkowie w gminie Komańcza. Jego pokaz odbył się w nocy z 12 na 13 grudnia 2018 roku w warszawskim Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ulicy Rakowieckiej. Widzami obrazu byli jego bohaterowie – ponad dwustu więźniów politycznych z okresu komunizmu.
Tuż po wprowadzenia stanu wojennego, według danych Instytutu Pamięci Narodowej, internowano około 5 tysięcy osób, które umieszczono w 49 ośrodkach odosobnienia na terenie całego kraju. W całym okresie stanu wojennego komuniści internowali około 10 tysięcy osób. Ośrodek Odosobnienia w Nowym Łupkowie działał od marca do grudnia 1982 roku, przetrzymywano tam około 300 osób.
Do nakręcenia filmu „Wolna Rzeczpospolita Łupkowska” jego autora – reżysera Arkadiusza Gołębiewskiego - zainspirowało odnalezienie na ścianie jednej z cel więzienia w Łupkowie dużego napisu "Solidarność".
– Ten obraz to próba sportretowania po latach osób internowanych i ich rodzin, oraz pokazanie z szerszej perspektywy złożoności tamtych czasów – mówi Arkadiusz Gołębiewski w rozmowie z Ewą Plisiecką.