Instytut Polski w Wiedniu wystawą „Loving Vincent” otworzył nowy sezon swojej galerii p_art.
Wystawa zorganizowana została we współpracy z Biurem Promocji Miasta i Turystyki Urzędu Miasta Wrocławia i prezentuje 20 obrazów namalowanych przez międzynarodowy zespół artystów, będących oryginalnymi kadrami filmu „Loving Vincent”, pierwszego malarskiego filmu animowanego.
Foto: Instytut Polski w Wiedniu
Dyrektor Instytut Polskiego w Wiedniu, Rafał Sobczak, otwierając wystawę podkreślił jak ważna jest promocja polskiej sztuki, w tym polskiej animacji - Polska szkoła animacji od wielu lat święci międzynarodowe triumfy. Tym bardziej cieszy nas fakt, że dzięki współpracy z miastem Wrocław, właścicielem obrazów, mogliśmy przygotować dla wiedeńskiej publiczności wystawę „Loving Vincent”, którą otwieramy sezon wystawowy w 2019 roku w galerii Instytutu Polskiego. Wystawa, jak i prezentacja filmu w Wiedniu jest doskonałą promocją polskiej sztuki i osiągnięć zarówno polskich filmowców, jak i polskich artystów.
Foto: Instytut Polski w Wiedniu
Podczas uroczystego otwarcia wystawy licznie przybyli goście, wśród których nie zabrakło przedstawicieli życia kulturalnego i artystycznego Wiednia oraz fanów filmu, w tym studencie miejscowych szkół artystycznych, mieli możliwość porozmawiania z Bartoszem Armusiewiczem, jednym z malarzy tworzących obrazy do filmu.
-Współtworzenie obrazów do filmu „Loving Vincent” było dużym wyzwaniem, ale i niezwykła przygodą. Jestem bardzo wdzięczny, że mogłem wziąć udział w pracy nad tym niezwykłym i nowatorskim filmem. – powiedział Bartosz Armusiewicz. Polski artysta był w grupie pierwszych malarzy, którzy wybrani byli przez twórców do pracy nad filmem.
Wystawie w Instytucie Polskim towarzyszy pokaz filmu „Loving Vincent” w jednym z najlepszych kin w Wiedniu – mającym ponad sto lat – Votiv Kino.
Foto: Instytut Polski w Wiedniu
Film „Loving Vincent” to polsko-brytyjska koprodukcja Doroty Kobieli i Hugh Welchmana, przedstawiająca biografię światowej sławy artysty Vincenta van Gogha za pomocą obrazów wykonanych w jego stylu malarskim. Została stworzona przy udziale specjalistycznego zespołu 125 wyszkolonych animatorów i artystów malarstwa olejnego z całego świata, którzy stworzyli na potrzeby filmu ponad 65 000 obrazów. Aktorzy odgrywali poszczególne sceny na specjalnym tle, następnie sceny były malowane, a potem animowane w stylu tego wielkiego artysty.
Źródło: Instytut Polski w Wiedniu/ho