Logo Polskiego Radia
Print

Spotkania Ossolińskie poświęcone Instytutowi POLONIKA

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 10.03.2019 14:46
  • Lwów: Spotkania Ossolińskie z Dorotą Janiszewską-Jakubiak. Relacja Eugeniusza Sało[posłuchaj]
Dyrektor Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą wygłosiła we Lwowie wykład „Nasze, wasze, wspólne?
Foto: Eugeniusz Sało

W ramach 85. Spotkań Ossolińskich we Lwowie, Dorota Janiszewska-Jakubiak, dyrektor Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA wygłosiła wykład „Nasze, wasze, wspólne? Ochrona dziedzictwa kulturowego Rzeczypospolitej”. Spotkanie odbyło się w Lwowskiej Naukowej Bibliotece im. Wasyla Stefanyka.

Dorota Janiszewska-Jakubiak przedstawiła działalność Instytutu POLONIKA.

- Jest to Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA powołany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Aby aktywniej wspierać projekty związane z polskim dziedzictwem, które pozostało poza granicami kraju. Szczególnym miejscem dla nas i dla naszych przyszłych działań będzie Ukraina, jako to miejsce najbardziej nasycone zabytkami. Na pewno nadal szczególnym miejscem dla nas będzie Lwów – podkreśliła Dorota Janiszewska-Jakubiak.

Dyrektor Instytutu Polonika opowiedziała o projektach, które udało się zrealizować we Lwowie w ubiegłym roku oraz planach na ten rok.

- Dofinansowaliśmy prace w kościele jezuitów we Lwowie, obecnie cerkwi garnizonowej św. Piotra i Pawła, przy malowidłach Franciszka Eksztajna. Prowadziliśmy prace w katedrze ormiańskiej przy malowidłach Jana Henryka Rosena. Kilka też drobnych projektów m. in. w polskiej szkole nr 10 im. św. Marii Magdaleny oraz przy kaplicy Sykstów. A także bardzo ważny dla nas projekt, który otworzy drogę, do kolejnego dużego projektu czyli renowacja małych organów w katedrze łacińskiej – zaznaczyła.

Ważnym projektem będzie dokończenie prac przy fasadzie Kolegiaty św. Trójcy w Ołyce na Wołyniu.

- Projekt, który zaczął być finansowany około 2012 roku. Pierwszy duży projekt konserwatorski czyli konserwacja fasady wraz ze wszystkimi rzeźbami i detalem architektonicznym. Jesienią zapraszamy do Ołyki. Myślę, że będzie co podziwiać - oznajmiła dyrektor Instytutu POLONIKA.

Foto:
Foto: Eugeniusz Sało

Dyrektor Dorota Janiszewska-Jakubiak opowiedziała również o współpracy z konserwatorami ukraińskimi.

Na zakończenie spotkania zaprezentowano film dokumentalny „Kościół jezuitów we Lwowie” w reżyserii Artura Jaworskiego opowiadający o pracy zespołu polskich i ukraińskich konserwatorów zabytków.

Dorota Janiszewska-Jakubiak, dyrektor Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA opowiedziała o projektach, które udało się zrealizować we Lwowie w ubiegłym roku oraz planach na ten rok. Spotkanie odbyło się w Lwowskiej Naukowej Bibliotece im. Wasyla Stefanyka, podczas 85. Spotkań Ossolińskich.

Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA powstał 18 grudnia 2017 roku jako wyspecjalizowana państwowa instytucja kultury, której organizatorem jest Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Instytut prowadzi projekty o charakterze konserwatorskim, naukowo-badawczym, edukacyjnym i popularyzatorskim.

Zapraszmy do wysłuchania relacji Eugeniusza Sało.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt