Obchody Roku Mieczysława Wajnberga za granicą
PR dla Zagranicy
Ewa Plisiecka
22.03.2019 09:00
-
Obchody Roku Wajnberga za granicą [posłuchaj].mp3
Instytut Adama Mickiewicza koordynuje zagraniczne obchody 100-lecia urodzin kompozytora i pianisty
Mieczysław WajnbergFoto: materiały prasowe
Urodził się sto lat temu, był kompozytorem i pianistą. Polak żydowskiego pochodzenia, który większość życia spędził w Moskwie – Mieczysław Wajnberg – komponował symfonie, koncerty, kwartety smyczkowe sonaty i muzykę filmową. Zagraniczne obchody Roku Wajnberga przygotował i koordynuje Instytut Adama Mickiewicza.
Mieczysław Wajnberg zasługuje na to, by przypomnieć jego życie i dokonania artystyczne. Urodzony w 1919 r. w żydowskiej rodzinie w Warszawie artysta większość życia spędził w Związku Radzieckim, ale zawsze czuł się związany z Polską, którą opuścił w 1939 roku. Podczas II wojny światowej stracił najbliższych w obozie pracy w Trawnikach. Przyjaźnił się z Dmitrijem Szostakowiczem, któremu zadedykował Symfonię nr. 12. Kompozytor stworzył aż 26 symfonii, kilkanaście partytur operowych, 17 kwartetów smyczkowych, 28 sonat na różne instrumenty oraz wiele utworów na instrumenty i głos solo. Był też autorem muzyki filmowej, m.in. do filmu produkcji ZSRR „Lecą żurawie”, który został nagrodzonego Złotą Palmą w na festiwalu filmowym w Cannes w 1958.
Instytut Adama Mickiewicza (w ramach programu Polska Music) wraz z partnerami zagranicznymi współorganizuje wiele wydarzeń poświęconych twórczości polskiego kompozytora. Program obejmuje m.in. premiery najważniejszego dzieła artysty – opery „Pasażerka” – w Izraelu oraz w niemieckim Brunszwiku, cykl wajnbergowskich koncertów w Filharmonii Paryskiej i w Wigmore Hall w Londynie oraz publikację naukową na temat kwartetów smyczkowych Wajnberga autorstwa muzykologa Daniela Elphicka.
Z Zofią Zembrzuską, manager programu Polska Music w Instytucie Adama Mickiewicza w Warszawie, rozmawia Ewa Plisiecka.