Logo Polskiego Radia
Print

Obchody Międzynarodowego Dnia Teatru

PR dla Zagranicy
Ewa Plisiecka 27.03.2019 11:15
  • Światowe obchody Dnia Teatru [posłuchaj]
Premiery, wystawy, konferencje i spotkania z twórcami podczas Międzynarodowego Dnia Teatru
KRAKÓW - STARY TEATR - PRÓBA SPEKTAKLU 'NIC'KRAKÓW - STARY TEATR - PRÓBA SPEKTAKLU 'NIC'Foto: PAP/Jacek Bednarczyk

27 marca obchodzimy po raz 58. Międzynarodowy Dzień Teatru. Został on ustanowiony z Inicjatywy Międzynarodowego Instytutu Teatralnego w 1961 roku dla upamiętnienia otwarcia pierwszego sezonu Teatru Narodów w Paryżu w roku 1957. Wydarzenie to było ważne, bo w stolicy Francji spotkały się wtedy zespoły z obu stron "żelaznej kurtyny". Co roku w Międzynarodowym Dniu Teatru uczestniczy ponad sto narodowych ośrodków Międzynarodowego Instytutu Teatralnego, w tym także Polska.

Z okazji święta w całym kraju odbędą się premiery teatralne, wystawy, konferencje oraz spotkania z twórcami. Ponadto już po raz dziesiąty jest organizowana ogólnopolska akcja kulturalna pod hasłem "Dotknij teatru", której celem jest stworzenie możliwości twórczego spotkania artystów teatru i widzów.

27 marca jest także świętem Teatru Polskiego Radia, zwanego "Teatrem wyobraźni". W Polsce tradycja teatru radiowego ma ponad 90 lat. Współczesny Teatr Polskiego Radia zajmuje się produkcją i nadawaniem słuchowisk, będących najczęściej realizacjami utworów scenicznych. Radiowy teatr przygotowuje kilkanaście premier rocznie.

Pierwszym polskim słuchowiskiem była nadana na żywo 29 listopada 1925 roku adaptacja dramatu Stanisława Wyspiańskiego "Warszawianka" w reżyserii Mikołaja Alojzego Kaszyna. Natomiast pierwszym słuchowiskiem napisanym specjalnie dla Polskiego Radia i nadanym 17 maja 1928 roku, był "Pogrzeb Kiejstuta" Witolda Hulewicza.

IAR/ep

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt