Logo Polskiego Radia
Print

Drugi dzień Triduum Paschalnego

PR dla Zagranicy
Ewa Plisiecka 19.04.2019 15:21
  • Drugi dzień Triduum Paschalnego.mp3
W Wielki Piątek w kościołach nie ma mszy, a wieczorem wierni uczestniczą w uroczystości Liturgii Męki Pańskiej
KALWARIA ZEBRZYDOWSKA WIELKI PIĄTEK MISTERIUMKALWARIA ZEBRZYDOWSKA WIELKI PIĄTEK MISTERIUMFoto: PAP/Łukasz Gągulski

Wielki Piątek w Kościele katolickim przeżywany jest jako dzień żałoby. Upamiętnia on mękę i śmierć Chrystusa. W kościołach nie sprawuje się mszy. Wieczorem wierni uczestniczą w uroczystej Liturgii Męki Pańskiej, na jej zakończenie udzielana jest Komunia Święta. Organizowane są także publiczne nabożeństwa Drogi Krzyżowej.

Wierni podczas wieczornych nabożeństw rozważają opis cierpienia ukrzyżowanego Syna Bożego - wyjaśnia biblista, ks. Marek Kowalczuk z białostockiego seminarium. Historyk ksiądz doktor Robert Ogrodnik podkreśla, że centralnym nabożeństwem sprawowanej w Wielki Piątek Liturgii Męki Pańskiej jest adoracja krzyża, a biblista i wykładowca UKSW ksiądz profesor Waldemar Chrostowski przypomina, że w Wielki Piątek pamiętamy o wydarzeniach męki i śmierci Chrystusa, która ponad dwa tysiące lat temu miała miejsce w Jerozolimie

W piątek ponad sto tysięcy osób wzięło udział w Misterium Męki Pańskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej. Pątnicy od szóstej rano przechodzili dróżkami przy Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym. Przy każdej ze stacji odgrywane były biblijne sceny. Tradycja odprawiania w Kalwarii Zebrzydowskiej misterium sięga początków XVII wieku. Pątnicy mają do pokonania kilkukilometrową drogę pod górę. W inscenizację wydarzeń Wielkiego Tygodnia zaangażowanych jest co roku kilkudziesięciu aktorów amatorów.

Zgodnie z polską tradycją w Wielki Piątek w kościołach buduje się Groby Pańskie. Po liturgii wielkopiątkowej Ciało Chrystusa (w postaci opłatka umieszczonego w monstrancji) zostaje przeniesione do symbolicznego grobu, przy którym trwa adoracja aż do Wigilii Paschalnej.

IAR/PAP/ep

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt