Podczas V Gali Fundacji Dziedzictwa Kulturowego, która odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie, wręczono odznaczenia "Zasłużony dla Kultury Polskiej" oraz zaprezentowano prace konserwatorskie podejmowane przez tę fundację w 2018 roku.
"Fundacja Dziedzictwa Kulturowego, mimo że jest organizacją stosunkowo młodą, posiada imponujący dorobek w zakresie ochrony i promocji dziedzictwa kulturowego w kraju i za granicą" - napisał w liście skierowanym do uczestników V Gali Fundacji wicepremier prof. Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego.
Renowacja kolegiaty Świętej Trójcy w Ołyce na Wołyniu, kościoła św. Mikołaja w Kamieńcu Podolskim, Cmentarza Łyczakowskiego we Lwowie, cmentarzy tatarskich w Studziance, Zastawku czy cmentarza żydowskiego w Warszawie to - jak napisał prof. Gliński - przykłady największych działań podejmowanych przez fundację. Największych, ale nie jedynych.
Zdaniem ministra kultury, fundacja, która zrealizowała dziesiątki projektów konserwatorskich w Polsce, na Białorusi, we Francji, na Łotwie, w Mołdawii, na Ukrainie i we Włoszech, już zajęła czołową pozycję pośród organizacji społecznych, zajmujących się odnową zabytków.
- Fundacja nie działa sama - podkreślił minister. - Współpracuje z innymi instytucjami, organizacjami społecznymi, osobami. (…) Łączenie różnych grup i środowisk we wspólnym działaniu dla dobra wspólnego jest dodatkową wartością. Państwa postawa niech będzie wzorem dla innych - dodał.
Odznaczenia "Zasłużony dla Kultury Polskiej"
Podczas uroczystości na Zamku Królewskim zostały też wręczone odznaczenia "Zasłużony dla Kultury Polskiej". Z rąk szefa gabinetu politycznego MKiDN Michała Górasa przyjęli je: Zdzisław Pawłowski, Krzysztof Lesiakowski, Jadwiga Tumidajewicz, Franciszek Więcławski oraz Roman Szczęsny - przedsiębiorcy z Bełchatowa, którzy organizacyjnie, finansowo i technicznie przez lata wspierali odbudowę kolegiaty św. Wawrzyńca w Żółkwi.
- Wsparcie to miało charakter ciągły, fachowy i przede wszystkim bezinteresowny - podkreślił Michał Góras.
Odznaczenie "Zasłużony dla Kultury Polskiej" otrzymał również Łukasz Węda, animator opieki nad jednym z najważniejszych zabytków kultury tatarskiej w Polsce - nad cmentarzem tatarskim w Studziance.
Ponadto medalem "Pro Bono Poloniae" został uhonorowany dr Michał Laszczkowski, prezes Fundacji Dziedzictwa Kulturowego. Odznaczenie wręczył Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Powołana przed siedmiu laty fundacja dla ochrony polskiego dziedzictwa kulturowego w kraju i za granicą przeprowadziła w 2018 roku prace remontowe, rekonstrukcyjne i konserwatorskie m.in. w siedmiu kościołach na Ukrainie. Prace konserwatorskie odbywały się w Kolegiacie Świętego Wawrzyńca w Żółkwi, Kolegiacie Świętej Trójcy w Ołyce, w kościele św. Mikołaja w Kamieńcu Podolskim, w kościele Chrystusa Króla w Kutach, Monastyrze Zaśnięcia Matki Bożej w Niskieniczach, w katedrze Łacińskiej we Lwowie oraz w katedrze pw. świętych Piotra i Pawła w Łucku - poinformowała Ola Waszak, przedstawicielka fundacji.
W roku 2018 były również kontynuowane rekonstrukcje pomników nagrobnych na pięciu cmentarzach: Łyczakowskim we Lwowie oraz Bazyliańskim w Krzemieńcu na Ukrainie, a także Bagnols-sur-Ceze we Francji oraz na cmentarzu żydowskim w Warszawie i cmentarzu tatarskim w Studziance.
Podczas gali zaprezentowane zostały dwa filmy w reż. Artura Jaworskiego: o Żydach walczących w Legionach Polskich Józefa Piłsudskiego, a także film poświęcony Kolegiacie Świętego Wawrzyńca w Żółkwi. Pełny wykaz realizowanych przez FDK prac w roku 2018 zostanie podany po zakończeniu gali na stronie internetowej www.dziedzictwo.org.
PAP/dad