Wystawa o 450-leciu Unii Lubelskiej w kijowskim metrze
IAR / PAP
Dariusz Adamski
13.06.2019 16:10
W metrze stolicy Ukrainy, Kijowa, można oglądać wystawę, poświęconą 450-leciu Unii Lubelskiej
Fot.: PLInstitute-Kyiv/@IPinKyiv
Choć obejmowała ona obszary obecnego państwa ukraińskiego, temat ten nie jest powszechnie znany jego mieszkańcom.
Wystawę, która będzie czynna do 15 lipca, można zobaczyć w tunelu nad schodami ruchomymi stacji o nazwie Złote Wrota. Każdego dnia przewija się przez nią około 20 tysięcy ludzi.
- Stacja Złote Wrota jest przestrzenią publiczną i jedną z najpopularniejszych stacji metra kijowskiego. Właśnie z tego powodu wybraliśmy ją dla prezentacji tego projektu - powiedział Bartosz Musiałowicz, dyrektor Instytutu Polskiego w Kijowie i pomysłodawca wystawy.
Składa się ona ze zdjęć, na których pokazane są ważne obiekty dziedzictwa architektonicznego Unii Lubelskiej oraz z fotografii postaci w strojach różnych stanów społecznych z tej epoki.
- Wystawa adresowana jego do widza, który nie wie wiele o Unii. Jest to gra obrazem, która ma zachęcić do poszukiwania informacji, ma przedstawić wielkość tego dziedzictwa oraz skalę tego państwa - wyjaśnił Musiałowicz.
Jak podkreślił, wiedza o Unii Lubelskiej jest mało rozpowszechniona we współczesnej Ukrainie.
- Temat Unii Lubelskiej na Ukrainie nie jest tak powszechnie znany, jak na przykład w Polsce. Dowiodła tego konferencja o Unii Lubelskiej, którą organizowaliśmy w Kijowie w maju. Historycy ukraińscy zgodnie stwierdzili, że była to pierwsza konferencja na ten temat w historii niepodległej Ukrainy - powiedział.
Mieszkańcy Kijowa i goście stolicy mogą jednak bardziej szczegółowo zapoznać się z wydarzeniami okresu Unii Lubelskiej, skanując kod QR, umieszczony na każdym ze zdjęć na wystawie na stacji Złote Wrota.
- Kod kieruje do artykułu (byłego ambasadora Polski na Ukrainie) profesora Henryka Litwina w skrócie omawiającego, czym była Unia Lubelska, jakie miała znaczenie dla historii i jakie ma znaczenie obecnie - poinformował Musiałowicz w rozmowie z PAP.
Zgodnie z decyzją Sejmu 2019 rok jest rokiem unii lubelskiej. Unia polsko-litewska, która dała początek Rzeczpospolitej Obojga Narodów, została zawarta w Lublinie 1 lipca 1569 roku i ratyfikowana trzy dni później przez króla Zygmunta II Augusta.
PAP/dad