Logo Polskiego Radia
Print

Ekshumacje na "Łączce"

PR dla Zagranicy
Michał Strzałkowski 07.08.2012 19:25
  • Rozmowa z doktorem Krzysztofem Szwagrzykiem z IPN
IPN prowadzi ekshumacje na warszawskich Powązkach w kwaterze gdzie mogą spoczywać ofiary stalinizmu.
fot. PAP/Radek Pietruszka

IPN apeluje do potomków żołnierzy podziemia niepodległościowego zamordowanych przez komunistów o zgłaszanie się do Instytutu Pamięci Narodowej w celu oddania próbek materiału genetycznego. Eksperci IPN od kilku tygodni prowadzą prace archeologiczno-ekshumacyjne na kwaterze na "Łączce” wojskowego Cmentarza Powązkowskiego. W tej części nekropolii pogrzebani zostali w zbiorowej, bezimiennej mogile żołnierze podziemia niepodległościowego zamordowani przez komunistycznych zbrodniarzy w latach 1945 - 1956.
Doktor Krzysztof Szwagrzyk, który prowadzi ekshumacje, zaprasza do złożenia wizyty przy kwaterze na Łączce, gdzie eksperci będą pobierali próbki DNA. Jeżeli rodziny zamordowanych mieszkają w innych miastach niż Warszawa mogą się one kontaktować dzwoniąc pod numer doktora Krzysztofa Szwagrzyka +48 604 853 825 lub skorzystać ze wskazówek zawartych na stronie internetowej www.ipn.gov.pl.
Pobranie materiału genetycznego jest czynnością bezbolesną i daje prawie 100 procentową pewność zidentyfikowania szczątków. Pobrane od potomków pomordowanych próbki będą porównywane z próbkami ze szczątków wydobytych z masowego grobu.
Wśród pochowanych na Łączce są prawdopodobnie między innymi legendarny generał August Emil Fieldorf „Nil" - organizator i dowódca Kedywu Armii Krajowej, zastępca Komendanta Głównego AK, dowódca organizacji NIE. Przywódca Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość", major Hieronim Dekutowski „Zapora" - żołnierz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, cichociemny, legendarny dowódca oddziałów partyzanckich AK, DSZ i Zrzeszenia WiN.
Prace podjęte na Cmentarzu Powązkowskim realizowane są w ramach ogólnopolskiego projektu badawczego Instytutu Pamięci Narodowej: „Poszukiwania nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego z lat 1944-1956". Mają trwać do końca sierpnia.

IAR/MS

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt