Logo Polskiego Radia
Print

Święto Wojska Polskiego

PR dla Zagranicy
Przemysław Pawełek Pawełek 15.08.2013 08:49
Dzisiejsze święto upamiętnia Bitwę Warszawską 1920 roku, czyli "Cud nad Wisłą".
Nach Meinung von Historikern wäre die Geschichte anders verlaufen, hätten die Sowjets Polen besiegt und Deutschland erreicht. Nach Meinung von Historikern wäre die Geschichte anders verlaufen, hätten die Sowjets Polen besiegt und Deutschland erreicht. NN, Instytut Polski i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie

Upamiętnia Bitwę Warszawską 1920 roku, czyli "Cud nad Wisłą". Obchodzone 15 sierpnia Święto Wojska Polskiego, przypomina spektakularne zwycięstwo Polaków nad Armią Czerwoną. Bitwę Warszawską uważa się za jedną z 18. najważniejszych bitew w dziejach świata. Zapewniła ona Polsce niepodległość i uchroniła Europę przed rewolucją bolszewicką.
W ramach tegorocznych obchodów Święta Wojska Polskiego zaplanowano liczne wydarzenia. O godz. 8.30 w Katedrze Polowej WP odbędzie się msza za Ojczyznę. Następnie prezydent Bronisław Komorowski złoży wieńce przed Grobem Nieznanego Żołnierza i przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.
O godz. 11.00 na dziedzińcu Belwederu prezydent wręczy nominacje generalskie. Uroczystości z udziałem najwyższych władz państwowych rozpoczną się w południe w Alejach Ujazdowskich koło Belwederu. W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, stopnie generalskie i admiralskie zostały nadane 9. oficerom.
15 sierpnia został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 roku i pozostawał nim do roku 1947-go. W PRL Dzień Wojska Polskiego był obchodzony w październiku, w rocznicę bitwy pod Lenino. Święto ustanowiła Rada Państwa w 1950 roku, uznając tę bitwę za początek braterstwa Wojska Polskiego z Armią Czerwoną.
Obchody 15 sierpnia przywrócił Sejm III Rzeczypospolitej uchwałą z 1992 roku. Święto ustanowione rozkazem generała Stanisława Szeptyckiego w 1923 roku, nie zostało bowiem anulowane żadnym aktem prawnym. Obchodzono je w II Rzeczypospolitej, w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie, w oddziałach Państwa Podziemnego, a także w Wojsku Polskim utworzonym na froncie wschodnim.

(więcej)

W II Rzeczypospolitej obchodzono Święto Żołnierza Polskiego, dla uznania zasług tych, którzy walczyli w Bitwie Warszawskiej, o byt narodu i państwa. Wśród historyków zajmujących się badaniami tego okresu dziejów Polski, przeważa opinia, że o zwycięstwie w 1920 roku zdecydowała nie tylko taktyka marszałka Piłsudskiego, lecz także odwaga i poświęcenie zwykłych żołnierzy.
Rozkaz ministra spraw wojskowych, generała Szeptyckiego, ustanawiający święto głosił, że "w dniu tym Wojsko i Społeczeństwo czci chwałę oręża polskiego, której uosobieniem i wyrazem jest żołnierz. W rocznicę rozgromienia nawały bolszewickiej pod Warszawą święci się pamięć poległych w walkach z wiekopomnym wrogiem o całość i niepodległość Polski".
Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej zostały sformowane 12 października 1918 roku. Pierwszym dowódcą był szef Sztabu Generalnego WP generał Tadeusz Rozwadowski. W latach 20. Polska rozporządzała dwoma rodzajami sił zbrojnych - lądowymi i Marynarką Wojenną, łącznie - 290 tysiącami żołnierzy.
Obecnie Wojsko Polskie liczy 100 tysięcy żołnierzy. Na blisko 1150 żołnierzy przypada jeden generał. W sumie w armii mamy 87 generałów i admirałów.
Najwyższym zwierzchnikiem Sił Zbrojnych RP jest Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. W czasie pokoju sprawuje tę funkcję za pośrednictwem ministra obrony narodowej, na czas wojny natomiast mianuje, na wniosek premiera, Naczelnego Dowódcę Sił Zbrojnych.
Od lutego 2009 roku w Polsce nie stosuje się obowiązkowego poboru do wojska. W 2010 roku zakończył się proces całkowitego uzawodowienia armii.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/E.Porycka/K.Koziełł/dok./PP

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt