Logo Polskiego Radia
Print

Bilans podróży polskich weteranów walk do Izraela

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 25.03.2018 15:59
  • Minister Jan Józef Kasprzyk o pielgrzymce do Ziemi Świętej, w rozmowie z Marią Wieczorkiewicz [posłuchaj]
Delegacja władz państwowych i weterani walk o niepodległość odwiedzili podczas pielgrzymki Ziemię Świętą
Minister Jan Józef Kasprzyk z kombatantamiMinister Jan Józef Kasprzyk z kombatantamiFoto: Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych

Organizatorem pielgrzymki był Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Jej celem było uhonorowanie stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, 75. rocznicy powstania 2. Korpusu Polskiego oraz 65-lecia Yad Vashem.

W Jerozolimie kombatanci złożyli m.in. biało-czerowny wieniec na grobie premiera Izraela w latach 1977-1983, laureata Pokojowej Nagrody Nobla Menachema Begina. Był on żołnierzem 2. Korpusu Polskiego oraz przyjacielem jednego z uczestników pielgrzymki majora Ottona Hulackiego.

Menachem Begin był izraelskim politykiem, działaczem syjonistycznym. Urodził się w Brześciu nad Bugiem. W 1943 r. przybył z Armią Polską na Wschodzie do Palestyny. Pozostał na tym terenie, aby tworzyć państwo żydowskie.

Uczestnicy pielgrzymki odwiedzili wcześniej Ogród Oliwny i Bazylikę Konania. Znajduje się w niej mozaika ufundowana podczas drugiej wojny światowej przez żołnierzy generała Andersa. "Nawiązuje ona do losów Polski w 1939 roku" - mówił przewodnik pielgrzymki ksiądz profesor Waldemar Chrostowski.

Pielgrzymka weteranów walk o niepodległość i polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, zakończyła się wizytą w Yad Vahem, instytucie poświęconym ofiarom Holocaustu.

O podsumowanie podróży Jana Józefa Kasprzyka, szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, poprosiła Maria Wieczorkiewicz.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt