Jest ustawa o gazie łupkowym
PR dla Zagranicy
Katarzyna Gizińska
11.03.2014 19:11
Zainteresowanie polskimi łupkami w ostatnim malało, przez m.in. brak jasnego prawa geologicznego.
fot. Karol Karolus/Wikipedia
Było już kilkanaście dat i żadna nie została dotrzymana. Teraz w końcu rząd przyjął długo wyczekiwaną przez branżę - ustawę łupkową. Prace nad nowym prawem trwają już 1,5 roku.
Najnowsza wersja dokumentu zakłada rezygnację z utworzenia Narodowego Operatora Kopalin Energetycznych. Za nadzór na poszukiwaniami ma odpowiadać istniejący już Wyższy Urząd Górniczy. Rząd proponuje również wprowadzenie jednej koncesji na poszukiwanie, rozpoznanie i wydobycie węglowodorów.
Zainteresowanie polskimi łupkami w ostatnim czasie maleje, przez między innymi brak jasnego prawa geologicznego. W tej chwili w Polsce są 93 czynne koncesje, a jeszcze rok temu było ich 113. Do tego część koncernów opuszcza Polskę. W styczniu z dwóch zezwoleń na poszukiwanie w pokładach łupkowych zrezygnowała włoska grupa ENI. Wcześniej wycofali się z naszego kraju inni potentaci: Exxon, Marathon Oil i Talisman.
Do tej pory wykonano w naszym kraju 57 odwiertów. Poszukiwania wiążą się jednak z gigantycznymi inwestycjami. Obecnie koszt jednego szybu może sięgnąć nawet 60 milionów złotych. By zachęcić inwestorów rząd zdecydował, że ewentualne podatki od gazu łupkowe zaczną obowiązywać najwcześniej za 6 lat.
Z Andrzejem Szczęśniakiem, ekspertem rynku paliw rozmawia Marta Masłowska.
IAR/KG