Logo Polskiego Radia
Print

Wkrótce odbiór pierwszej dostawy ciekłego gazu z USA

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 06.06.2017 16:00
W Świnoujściu zaplanowano w czwartek, uroczysty odbiór pierwszej dostawy gazu skroplonego ze Stanów Zjednoczonych
Port w ŚwinoujściuPort w ŚwinoujściuFoto: Wikipedia/Mateusz War/Wikimedia Commons

W czwartek - 8 czerwca - w Terminalu imienia Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu zaplanowano uroczysty odbiór pierwszej dostawy gazu skroplonego ze Stanów Zjednoczonych.

Pod koniec kwietnia Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisało kontrakt na dostawę tego surowca z amerykańską firmą Cheniere Energy.

Będzie to też pierwsza dostawa amerykańskiego gazu skroplonego do naszej części Europy.

Piotr Maciążek z portalu energetyka24.com zwraca uwagę, że będzie to dostawa spotowa, czyli krótkoterminowa. "Dostawy tego typu rządzą się innymi prawami, łatwiej tutaj o okazję" - dodał. W jego ocenie, być może otwiera się droga do stałych dostaw surowca z USA do Polski. Dodał on, że dostawa amerykańskiego gazu wpisuje się w politykę zwiększenia bezpieczeństwa energetycznegonaszej części Europy - oprócz Polski m.in. Ukrainy.

Przedstawiciele PGNiG informowali, że umowę zawarto na dobrych, atrakcyjnych warunkach, ale cena nie zostanie ujawniona. Ilość na razie też nie zostanie podana.

Kolejna dostawa tego typu dotrze do Polski w lipcu.

Gaz skroplony

Skroplony gaz ziemny, LNG (ang. liquefied natural gas) to gaz ziemny w ciekłym stanie skupienia, tj. w temperaturze poniżej -162°C (to temperatura wrzenia metanu, głównego składnika LNG).

Jedna czwarta gazu ziemnego, którym handluje się na skalę światową jest transportowana właśnie w tym stanie. LNG z uwagi na niską temperaturę wymaga zbiornika kriogenicznego.

Skroplony gaz ziemny jest wykorzystywany m.in. paliwo dla transportu, głównie w ciężkim transporcie drogowym. Tego typu zastosowanie jest szeroko wdrażane w USA, gdzie równolegle powstaje infrastruktura do tankowania metanu w postaci skroplonej.

LNG jest wykorzystywany jako paliwo do zasilania jednostek pływających.

Już kilkanaście dostaw do Terminalu im. Lecha Kaczyńskiego

23 maja Polskie LNG informowało, że już odbyła się już 15. dostawa surowca drogą morską do Polski. Dostawy trwają od grudnia 2015 roku.

Statki, które zwykle przypływają do gazoportu w Świnoujściu dostarczają ponad 200 tysięcy metrów sześciennych skroplonego gazu - podano. Po jego regazyfikacji (czyli zmianie stanu skupienia surowca z płynnego na lotny) otrzymuje siię ponad 120 milionów metrów sześciennych gazu.

- Jedną z ważniejszych właściwości skroplonego gazu, poza tym, że jest ekologiczny i bezpieczny, jest fakt, że jego objętość jest aż 600 razy mniejsza niż surowca w stanie naturalnym. Dlatego jest tak opłacalny w transporcie i magazynowaniu – wyjaśnił przy tym Tomasz Pietrasieński, rzecznik prasowy spółki GAZ-SYSTEM.

W niecały rok od przejęcia terminalu od wykonawcy i rozpoczęcia etapu eksploatacji przez Polskie LNG (Grupa GAZ-SYSTEM) do gazociągów w całej Polsce trafiło już 1,8 mld normalnych metrów sześciennych gazu ziemnego - podaje Polskie LNG.

- Gdybyśmy chcieli zobrazować sobie te ilości, to z jednej dostawy - 120 mln metrów sześciennych - jednej osobie gazu wystarczyłoby na 300 tysięcy lat. A wszystkim Polakom na 3 dni – dodaje Pietrasieński.

Po sprawdzeniu na stacji pomiarowej surowiec kierowany jest bezpośrednio do gazociągu Świnoujście–Szczecin, skąd następnie jest przesyłany do pozostałej infrastruktury przesyłowej i dalej do klientów.

W terminalu odbywa się również załadunek LNG na cysterny drogowe. W zależności od zamówień, ze Świnoujścia wyjeżdża do kilkunastu autocystern każdego dnia.

IAR/PAP/ho

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt