Logo Polskiego Radia
Print

Gospodarka rośnie: sprzedaż i produkcja w górę

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 19.07.2017 15:30
GUS podał, że sprzedaż detaliczna i produkcja przemysłowa w czerwcu poszły w górę
pixabay.com/Public Domain CC0

Produkcja przemysłowa w czerwcu, w porównaniu z tym samym okresem 2016 roku, wzrosła o 4,5 procent, zaś w porównaniu do poprzedniego miesiąca o 2,7 proc. Sprzedaż detaliczna wzrosła zaś o 6 proc. rdr i 0,9 proc.mdm, poinformował w środę Główny Urząd Statystyczny.

Analitycy spodziewali się w czerwcu wzrostu produkcji rdr o 4,1 proc., a mdm wzrostu 2,8 proc.

Produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo wzrosła rdr o 6,7 proc., a mdm wzrosła o 0,7 proc.

Wzrost odnotowano m.in. w produkcji maszyn i urządzeń – o 29,8 proc., urządzeń elektrycznych – o 8,6 proc., w poligrafii i reprodukcji zapisanych nośników informacji – o 8,3 proc., w produkcji metali – o 7,6 proc., w naprawie, konserwacji i instalowaniu maszyn i urządzeń – o 7,5 proc., w produkcji wyrobów z metali – o 6,2 proc., wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych – o 5,9 proc., wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych – o 5,9 proc.

W jakich działach produkcja spadała?

Natomiast spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z czerwcem ubiegłego roku, wystąpił w 10 działach, m.in. w produkcji pozostałego sprzętu transportowego – o 5,8 proc., w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego – o 5,8 proc., w produkcji wyrobów farmaceutycznych – o 4,2 proc.

W przypadku produkcji budowlanej odnotowano wzrost produkcji we wszystkich działach budownictwa.

W stosunku do czerwca 2016 roku w podmiotach specjalizujących się we wznoszeniu obiektów inżynierii lądowej i wodnej - nastąpił wzrost o 27,4 proc., w jednostkach, których podstawowym rodzajem działalności są roboty specjalistyczne produkcja wzrosła o 4,0 proc., a w zajmujących się głównie wznoszeniem budynków - o 1,2 proc.

Dobra koniunktura w gospodarce

Wyhamowanie produkcji w czerwcu było spodziewane, ze względu na niekorzystny efekt kalendarzowy, jednak odczyt był nieco lepszy od konsensusu rynkowego, oceniają w komentarzu do danych GUS analitycy Banku Millennium.

"Dane za maj potwierdzają dobrą koniunkturę w gospodarce. Motorem wzrostu pozostaje konsumpcja prywatna, jednak jej dynamika stabilizuje się. Natomiast przyspieszają inwestycje, które będą stawały się coraz mocniejszym filarem wzrostu gospodarczego", czytamy w komentarzu.

IAR/PAP/ho

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt