Logo Polskiego Radia
Print

Ustawa o pomocy frankowiczom. Kto na niej skorzysta?

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 04.08.2017 10:08
  • Prezydencki projekt ustawy wspierającej frankowiczów. Relacja Karola Tokarczyka mp3
  • Do Sejmu trafiła nowelizacja ustawy o wsparciu kredytobiorców zaproponowana przez prezydenta Andrzeja Dudę.Relacja Michała Fedusio mp3
Prezydencki projekt ustawy dotyczący frankowiczów może być dużym wsparciem dla części kredytobiorców
Foto: Storm Crypt/flickr.com

Prezydencki projekt ustawy dotyczący frankowiczów może być dużym wsparciem dla części kredytobiorców – ocenia Jarosław Sadowski, główny analityk firmy Expander.

Projekt,który wpłynął do Sejmu, zakłada powołanie Funduszu Restrukturyzacyjnego.

– Będzie on finansował przewalutowanie kredytów frankowych – mówi ekspert.

− Banki będą płacić co kwartał składki, które potem będą mogły wykorzystać na przewalutowanie kredytów frankowych po kursie korzystniejszym niż ten, który będzie obowiązywał w dniu takiej operacji, mówi gość Polskiego Radia.

Przewalutowanie nie dla wszystkich

Przewalutowanie nie będzie jednak proponowane wszystkim, przynajmniej na początku.

Prawdopodobnie w pierwszej kolejności takie propozycje dostawaliby klienci w najgorszej sytuacji finansowej. Z drugiej strony, bankom będzie zależało na tym, by klienci, którzy taką propozycję dostaną, korzystali z niej.

– To dlatego, że jeżeli przez 6 miesięcy banki nie wykorzystają swoich składek na pomoc dla swoich klientów, to w ramach funduszu trafią one do innych banków, które wtedy za te pieniądze będą mogły pomóc swoim klientom - wyjaśnia główny analityk Expandera.

Projekt ustawy zakłada też zmiany w funkcjonującym od ponad roku Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, skierowanym do wszystkich kredytobiorców – i złotowych i walutowych.

Łatwiej będzie można uzyskać wsparcie i będzie ono dużo korzystniejsze niż do tej pory.

– Fundusz Wsparcia Kredytobiorców nie cieszył się dużym zainteresowaniem. Jest więc szansa, że teraz to zainteresowanie wzrośnie, bo łatwiej będzie spełnić warunki – uważa Jarosław Sadowski.

Jeśli chodzi o Fundusz Restrukturyzacyjny, to frankowicze mogą być rozczarowani, że nie jest to propozycja wsparcia dla wszystkich, przynajmniej na początku. Ekspert podkreśla też, że projekt ustawy pojawia się trochę późno.

– Najbardziej ta propozycja była potrzebna w grudniu ubiegłego roku. Wtedy raty kredytów frankowych były w zasadzie najwyższe w historii. Od tego czasu bardzo istotnie spadły, bo spadł kurs franka szwajcarskiego w okolice 3,70 zł. Ale z drugiej strony nie wiemy, jaka jest przyszłość i może się zdarzyć, że kurs franka szwajcarskiego znowu wzrośnie. I wtedy te rozwiązania będą działały i w każdej chwili będzie można z nich skorzystać - podsumowuje ekspert.

polskieradio.pl/ho

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt