NBP: stabilne perspektywy wzrostu gospodarki
IAR / PAP
Dariusz Adamski
11.10.2017 16:03
Źródłem niepewności pozostaje poziom cen żywności i surowców - mówiła w Sejmie wiceprezes NBP Anna Trzecińska
Zdjęcie ilustracyjnepexels/CC0 License
Wiceprezes NBP przedstawiła w środę na posiedzeniu sejmowej komisji finansów założenia polityki pieniężnej na rok 2018, a także dokument "Międzynarodowa pozycja inwestycyjna Polski w 2016 roku".
Z kolei, "Informację o działalności Komitetu Stabilności Finansowej w zakresie nadzoru makroostrożnościowego w roku 2016" przedstawił członek zarządu NBP Paweł Szałamacha.
Stała polityka pieniężna
Trzecińska przypominała, że Rada Polityki Pieniężnej (RPP) ustala corocznie założenia polityki pieniężnej. Powiedziała, że od 2004 roku RPP realizuje tę samą strategię polityki pieniężnej - politykę celu inflacyjnego w wysokości 2,5 proc., z odchyleniami do 1 pkt proc. w górę lub w dół.
Zaznaczyła, że strategia Rady nie polega na utrzymaniu w każdym miesiącu celu inflacyjnego - Rada podchodzi do tego elastycznie. Dodała, że od 2004 roku przeciętny poziom inflacji wynosił 2 proc. Podkreślała, że RPP prowadzi politykę pieniężną w taki sposób, by utrzymać stabilność systemu finansowego, zwłaszcza bankowego, a podstawowym instrumentem polityki pieniężnej są stopy procentowe.
Wiceprezes NBP przyznała, że polityka finansowa prowadzona jest w ostatnich latach w warunkach "nadpłynności sektora bankowego". Podobna nadpłynność spodziewana jest także w 2018 roku - mówiła.
Źródłem niepewności są ceny żywności i surowców
Podkreślała, że w ostatnim czasie nie widać "zaburzeń na rynku finansowym". Co do sytuacji gospodarczej Polski, to - jak mówiła - jest jednak kilka obszarów niepewności - np. koniunktura w USA czy w Chinach.
Trzecińska przyznała, że dostępne prognozy mówią o utrzymaniu stabilnego wzrostu gospodarczego w Polsce, ale źródłem niepewności pozostaje też np. poziom cen żywności i surowców.
PAP/dad