Karta dostępna jest już w formie aplikacji np. na komórkę - przypomniał wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Bartosz Marczuk.
Marczuk wyjaśniał, że Karta Dużej Rodziny (KDR) uprawnia rodziny, które mają co najmniej troje dzieci do zniżek np. w transporcie kolejowym (37 proc.) lub w niektórych sklepach (które honorują kartę). - Po prostu możemy taniej kupować niektóre produkty - powiedział.
Zwrócił uwagę, że rodziny posiadające Kartę mogą skorzystać z dodatkowych zniżek na stacjach PKN Orlen – porozumienie w tej sprawie podpisało w piątek MRPiPS. Dzięki temu otrzymają: rabat 8 gr przy zakupie 1l zwykłego paliwa, rabat 10 gr przy zakupie 1l paliwa Verva, rabat 20 proc. na zakupy produktów gastronomicznych z oferty Stop Cafe oraz rabat 20 proc. na zakupy w myjni.
Wideo: PAP
Wiceminister przypomniał, że KDR jest dostępna w formie aplikacji (mKDR) i mogą z niej skorzystać zarówno osoby, które posiadają już plastikową Kartę Dużej Rodziny, jak i te, które się o nią starają.
Trzy główne "użyteczności"
Marczuk zwrócił uwagę, że aplikacja ma trzy główne "użyteczności". - Pierwsza to jest geolokalizacja. Czyli jadąc na ferie, czy jadąc gdzieś w Polskę możemy wyszukać np. (...) te stacje benzynowe, które dadzą nam zniżkę, albo te stacje, które dają również zniżkę na to, żeby coś przekąsić. Jak już dotrzemy na miejsce, to możemy sprawdzić, które restauracje lub hotele dają nam zniżki, lub w których sklepach możemy kupować ze zniżką odpowiednie produkty - tłumaczył.
Jak podkreślił, dzięki aplikacji rodziny mogą otrzymywać powiadomienia z informacją kto przystąpił do projektu i honoruje Kartę i jakie zniżki oferuje. - Trzecia użyteczność zupełnie rewolucyjna, biorąc pod uwagę to, co dzieje, jeśli chodzi o e-administrację, czyli pierwszy w Polsce pełny mdokument. Kartę Dużej Rodziny w aplikacji możemy wyświetlić i ona nas będzie uwiarygadniać u partnerów biznesowych, czy też u partnerów państwowych np. kiedy jedziemy pociągiem. Możemy pokazywać już nie plastik, ale kartę w aplikacji - mówił wiceszef MRPiPS.
Wszystkie karty na jednym smartfonie
Dodał, że dzięki aplikacji, rodzice mogą posiadać w telefonie także KDR swoich dzieci. W ten sposób - wyjaśniał - można udokumentować zniżkę dla siebie, żony czy dzieci. - Wszystko to, pokazując te karty na jednym smartfonie - oświadczył Marczuk.
Zwrócił uwagę, że aplikację można uwiarygodnić za pomocą internetu - profilu zaufanego. - Tożsamość dostarcza nam bank. Bez wychodzenia z domu, bez odwiedzania urzędu możemy złożyć wniosek o elektroniczną kartę. Jeśli ktoś życzy sobie zrobić to drogą tradycyjną to może pójść do gminy, w której mieszka i złożyć papierowo wniosek - powiedział wiceminister.
Zapowiedział, że partnerów, które będą honorowało coraz więcej partnerów. - Wielodzietność staje się coraz bardziej atrakcyjna z punktu widzenia biznesowego. Jest program "500 plus". Wielodzietność, mam nadzieję, staje się coraz bardziej modna - powiedział.
Nowelizacja dotychczasowego prawa sprawiła, że od 2019 r. z Karty będą mogli korzystać wszyscy rodzice, którzy kiedykolwiek posiadali na utrzymaniu co najmniej trójkę dzieci. Od stycznia tego roku został rozszerzony krąg cudzoziemców posiadających prawo do Karty o osoby, które mają zezwolenie na pobyt czasowy, udzielony w celu połączenia z rodziną.
Jak podaje ministerstwo, do tej pory wydano prawie 1,9 mln Kart dla 417 tys. rodzin wielodzietnych. Zniżki oferuje ponad 3,3 tys. firm i instytucji w ponad 14 tys. lokalizacji.
PAP/dad