UE jednak powiąże fundusze z praworządnością?
IAR
Dariusz Adamski
22.02.2018 10:15
-
Znacząca liczba krajów UE za powiązaniem funduszy z praworządnością. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
Znacząca liczba krajów opowiada się za powiązaniem wypłaty europejskich funduszy z praworządnością
EU-ParlamentEU Parlament
Poinformował o tym wysoki rangą unijny urzędnik, zaangażowany w przygotowanie nieformalnego szczytu, który pojutrze odbędzie się w Brukseli.
Przed szczytem zorganizowano spotkanie tak zwanych szerpów, czyli przedstawicieli państw członkowskich, w większości w randze ministrów do spraw europejskich. Na tym spotkaniu, część z nich - jak relacjonował wysoki rangą urzędnik - znacząca liczba opowiedziała się za tym, by praworządność była warunkiem przyznania, a później wypłaty funduszy z europejskiego budżetu. Kilku z nich wypowiedziało się przeciwko.
Już wcześniej unijni urzędnicy i dyplomaci mówili Polskiemu Radiu, że fakt, że w opublikowanym niedawno dokumencie Komisja Europejska powiązała kwestie praworządności z funduszami, oznacza, że była już po konsultacjach ze stolicami i miała zielone światło większości z nich. Także komisarz odpowiedzialna za sprawiedliwości Vera Jourova poinformowała w rozmowie z Polskim Radiem, że drugiego maja, wraz z publikacją projektu budżetu przedstawi propozycje regulacji powiązania funduszy z praworządnością i funkcjonowaniem sądownictwa.
Na takie powiązanie nie zgadza się Polska. Przedstawiciele rządu wiele razy podkreślali w ostatnich dniach, że byłoby to prawnie wątpliwe i trudne do wdrożenia. Minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński zwracał niedawno uwagę, że do oceny praworządności na razie nie mamy żadnych wskaźników.
IAR/dad