Polepszą się relacje handlowe z USA?
IAR
Dariusz Adamski
04.04.2018 17:32
-
Premier zapowiada zacieśnienie polsko-amerykańskich relacji gospodarczych. O szczegółach - Karol Darmoros (IAR)
-
Powstanie Polska Izba Handlowa w Stanach Zjednoczonych. Relacja Michała Fedusio[posłuchaj]
Premier Mateusz Morawiecki zapowiada zacieśnienie polsko-amerykańskich relacji handlowych
Premier RP Mateusz Morawiecki i ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Paul W. Jones podczas wypowiedzi dla mediów w Warszawie. PAP/Paweł Supernak
Szef rządu ogłosił na wspólnej konferencji prasowej z amerykańskim ambasadorem w Polsce, Paulem Jonesem, powstanie Polskiej Izby Handlowej w Stanach Zjednoczonych - w Waszyngtonie.
Premier podkreślił, że taka instytucja to korzyść dla obu państw. Zaznaczył, że Polska może się pochwalić stabilnymi fundamentami gospodarczymi w zakresie obniżenia długu publicznego i deficytu budżetowego. - Utworzenie izby polsko-amerykańskiej jest właśnie takim kamieniem milowym, następnym na drodze do budowy mocnej obecności naszego biznesu na kontynencie amerykańskim, w Stanach Zjednoczonych, ale również wzmocnienia obecności przedsiębiorców amerykańskich w Polsce - powiedział Mateusz Morawiecki. W jego ocenie, budowie jeszcze bliższych relacji ze Stanami Zjednoczonymi będzie też służyć podpisana w ubiegłym tygodniu umowa o zakupie przez Polskę systemu przeciwrakietowego Patriot.
Jest potencjał
Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Paul Jones mówił, że jest potencjał do rozwoju wzajemnych relacji handlowych. Jak poinformował, zachęcaniu przedsiębiorców znad Wisły do inwestowania w Ameryce ma służyć przyszłotygodniowa wizyta w Polsce gubernatora stanu Illinois.
Jednym z celów Izby będzie umacnianie i promowanie polsko-amerykańskiej współpracy gospodarczej. W ostatnich latach widać rosnącą wymianę handlową między Polską a Stanami Zjednoczonymi. Eksport z naszego kraju do Stanów wyniósł w 2017 roku 6 miliardów 100 milionów dolarów i byl wyższy o blisko 30 procent, niż w roku 2016. W tym samym czasie import ze Stanów Zjednoczonych do naszego kraju wyniósł 6 miliardów 600 milionów dolarów - o 16 procent więcej, niż w roku poprzednim.
Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz powiedziała, że obecnie na amerykańskim rynku działa około 60 firm polskich. - To biorąc pod uwagę potencjał polskich firm (...) zdecydowanie za mało - podkreśliła minister.
"To szansa dla polskich przedsiębiorstw"
Szef Polskiej Izby Handlowej Christopher Jamroz powiedział, że jednym z jej zadań będzie wykreowanie odpowiedniego wizerunku naszego kraju na strategicznym rynku amerykańskim. Wiceprezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Krzysztof Senger dodał, że powołanie Izby to szansa na wzmocnienie relacji gospodarczych między obydwoma krajami. - To szansa dla polskich przedsiębiorstw, by zaistnieć na tym dojrzałym rynku, ale również poprawić i wzmocnić relacje gospodarcze i polityczne - powiedział Krzysztof Senger.
Pierwszym członkiem Polskiej Izby Handlowej w Stanach Zjednoczonych został PKO Bank Polski.
Kolejną okazją do zacieśnienia wzajemnych relacji handlowych będzie polsko-amerykański szczyt biznesowy, który odbędzie się 26 kwietnia w Warszawie.
IAR/dad