Sejm przyjął ustawę o Centralnym Porcie Komunikacyjnym
IAR / PAP
Dariusz Adamski
11.05.2018 12:57
-
Sejm przyjął ustawę o Centralnym Porcie Komunikacyjnym. Relacja Aleksandra Pszoniaka (IAR)
Wkrótce zostanie powołana spółka, która zajmie się przygotowaniami do budowy portu, a potem nadzorem nad inwestycją
Zdjęcie ilustracyjnepexels/pixabay
Sejm przyjął specustawę o Centralnym Porcie Komunikacyjnym. Wiceminister infrastruktury Mikołaj Wild przedstawił założenia dokumentu. Analizy, projektowanie oraz procedury administracyjne potrwają trzy lata.
W 2021 roku rozpoczną się prace. Jak powiedział Mikołaj Wild, wkrótce też rozpoczną się rozmowy z mieszkańcami gminy Baranów, gdzie ma powstać port. Podkreślił, że celem konsultacji będzie wyważenie interesu lokalnego z globalnym. Zapowiedział, że prowadzący te rozmowy będą zarówno informować, jak i przekonywać co do celowości inwestycji w tym miejscu. Dodał, że zostaną mieszkańcom przedstawione korzyści, które będą płynąć z utworzenia Centralnego Portu Komunikacyjnego. W tej chwili wiadomo, że część mieszkańców będzie musiała sprzedać lub zamienić swoje nieruchomości, które zostaną przeznaczone na budowę portu.
Przyjęte przez posłów przepisy nie precyzują, w jaki sposób będzie finansowana inwestycja. Mikołaj Wild mówi, że prace na tym cały czas trwają. Podkreślił, że zapisy specustawy są w tym zakresie elastyczne. Dodał, że pytanie o formulę inwestowania pozostaje dziś otwarte, nie mniej pojawiły się już poważne oferty w tym zakresie.
Ustawę musi jeszcze przyjąć Senat i podpisać prezydent.
Pierwszy samolot ma odlecieć z Centralnego Portu Komunikacyjnego w 2027 roku.
IAR/dad