Świnoujście: będzie tunel pod Świną
IAR / PAP
Dariusz Adamski
17.09.2018 16:21
-
W Świnoujściu podpisano umowę na wybudowanie tunelu pod Świną. O szczegółach - Przemysław Lis (IAR)
W Świnoujściu podpisano umowę na wybudowanie trasy łączącej wyspy Wolin i Uznam
Świnoujście: uroczystość podpisania umowy w sprawie usprawnienia połączenia komunikacyjnego pomiędzy wyspami Uznam i Wolin PAP/Marcin Bielecki
Inwestycja zakłada wybudowanie tunelu pod Świną o długości 1,4 km oraz dróg dojazdowych. W uroczystym podpisaniu umowy wziął udział premier i ministrowie.
Szef rząd powiedział, że połączenie wysp Uznam i Wolin jest ważne dla Polski pod względem strategicznym. - Byliśmy gotowi, rok temu, gdyby okazało się, że nie udało się przekonać Unii Europejskiej do finansowania tej inwestycji. Byliśmy gotowi, mieliśmy i mamy zapewnione środki na ten cel w budżecie państwa, w budżecie centralnym. To dlatego, że dzisiaj państwo polskie wierzy w konieczność integralności całego terytorium, również takich powiatów na rubieżach jak powiat świnoujski - powiedział premier Mateusz Morawiecki.
Głos zabrał też między innymi minister spraw wewnętrznych Joachim Brudziński, Szef MSWiA podziękował mieszkańcom za zaangażowanie i nawiązał do rocznicy wkroczenia wojsk sowieckich do Polski. Powiedział, że od dziś 17 września w Świnoujściu to data symboliczna z dwóch względów. - 17 września to data w której Polskę rozdzielano, 17 września tutaj w Świnoujściu będzie od dziś datą, w której Polskę scalamy, wolą siłą i determinacją, przede wszystkim was, drodzy mieszkańcy - powiedział Joachim Brudziński.
Inwestycja, którą ma zrealizować konsorcjum PORR, zakłada wybudowania drogi o długości 3,2 km, składającej się z tunelu pod Świną o długości 1,4 km oraz dróg dojazdowych. Inwestycja prowadzona jest w systemie "zaprojektuj i wybuduj", połączenie między wyspami ma być gotowe w 2022 roku. Koszt przedsięwzięcia to 913 milionów złotych, środki w większości pochodzą z Unii Europejskiej. To kolejne podejście do wybudowania tunelu pod Świną, wcześniej inwestycję miała zrealizować firma Astaldi, która w sierpniu wycofała się z projektu, tuż przed podpisaniem umowy.
Pierwsze plany stałego połączenia wysp sięgają 1935 roku. W 1939 roku Niemcy przeprowadzili nawet próbne wiercenia, ale wtedy projekt zatrzymała wojna. Kolejne podejście do wybudowania połączenia miało miejsce na początku lat 70, wtedy rozpisano konkurs lecz inwestycję zatrzymało ZSRR. Dzisiejsze podpisanie umowy jest finałem prac, zdobywania zezwoleń i funduszy, proces przygotowania inwestycji trwał od ponad dekady. Aktualnie połączenie przez Świnę obsługują promy, które odbijają od brzegu co około 20 minut.
IAR/dad