Polska w gronie krajów rozwiniętych wg. FTSE Russell
IAR / PAP
Dariusz Adamski
24.09.2018 11:23
-
Na temat korzyści dla Polski wynikających z reklasyfikacji FTSE Russell - w radiowej Jedynce materiał Aleksandry Tycner/Naczelna Redakcja Gospodarcza
-
To sukces wielu ekip i ludzi pracujących dla polskiej gospodarki - tak o awansie Polski do krajów rozwiniętych powiedział szef polskiej Giełdy Papierów Wartościowych Marek Dietl (IAR)
-
Polska oficjalnie wśród krajów rozwiniętych wg FTSE Russell - relacja Adama Dąbrowskiego (IAR)
Polska oficjalnie dołączyła do grona krajów rozwiniętych według klasyfikacji FTSE Russell
Panorama WarszwySkitterphoto/CC0 License/Pixabay
Decyzja została ogłoszona rok temu, a dziś oficjalnie weszła w życie. Uroczystość przyjęcia nas do grona 25 państw rozwiniętych odbyła się na londyńskiej giełdzie papierów wartościowych. Uczestniczyli w niej przedstawiciele polskiej giełdy i biznesu.
Prezes warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych Marek Dietl przypominał, że nasza giełda powstała w tym samym roku co londyńska, ale po transformacji ustrojowej, w 1991 roku musiała zaczynać od zera. Dlatego - jak podkreślał - dojście do etapu rynku rozwiniętego zajęło nam 27 lat. Prezes dodał, że to wydarzenie jest dla Polski jak awans z angielskiej piłkarskiej pierwszej ligi - Championship, do ekstraklasy - czyli Premier League.
Polska to pierwszy rynek z Europy Środkowo-Wschodniej, który dołącza grona państw rozwiniętych. Od dziś jesteśmy w tej samej grupie co USA, Japonia czy Niemcy. To oznacza również, że 37 spółek naszych giełdy dołączy do indeksu rynków rozwiniętych. Są to między innymi państwowe PKO BP, PKN Orlen, PGE, PGNiG, a także CD Projekt i Asseco Poland.
IAR/PAP/PR24/dad