Pistolet VIS 100 dla Wojsk Obrony Terytorialnej
IAR
Dariusz Adamski
07.12.2018 16:25
-
VIS 100 dla Wojsk Obrony Terytorialnej. Materiał Anny Orzeł (IAR)
Prawie 20 tysięcy pistoletów VIS 100 trafi na wyposażenie żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej
Pistolet VIS 100PRdZ/Dariusz Adamski
Kontrakt z radomską Fabryką Broni podpisało Ministerstwo Obrony Narodowej. Produkcja ruszy w przyszłym roku. Niezmiennie najważniejszym zadaniem pozostaje dostarczenie polskiej armii ponad 53 tysięcy sztuk Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej Grot. W planach jest też współpraca z Policją i Strażą Graniczną.
Teraz - jak mówi wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz - firma staje przed kolejnym wyzwaniem. Zdaniem polityka, to bardzo ważne, że za uzbrojenie wojska i innych służb mundurowych odpowiadają rodzime firmy, a do Polskiej Grupy Zbrojeniowej, w tym do Fabryki Broni, trafiają kolejne duże zlecenia. Ostateczny termin realizacji zamówienia na produkcję VIS- ów 100 to rok 2022.
Broń jest następcą pistoletu Ragun przypomina Adam Suliga, prezes radomskiego zakładu. To pistolet kurkowy, metalowy, z niewieloma elementami z tworzywa sztucznego, tak by mógł niezawodnie działać w różnych, często niesprzyjających warunkach.
W ubiegłym roku przeszedł badania kwalifikacyjne, a dziś trafia do seryjnej produkcji. Najpierw otrzymają go żołnierze, ale wkrótce będą mogli go kupić również cywile.
Wartość kontraktu to kilkadziesiąt milionów złotych.
Pistolet VIS 100 to nowa konstrukcja wyprodukowana w Fabryce Broni „Łucznik” w Radomiu. Nazwa nadana tej broni przez szefa MON Mariusza Błaszczaka nawiązuje do pistoletu VIS wz. 35, produkowanego przez Fabrykę Broni w latach 1936-1939. Liczba 100 jest odniesieniem do wprowadzenia broni w 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Pistolet jest wynikiem rozwijanej od 2013 r. konstrukcji PR-RAGUN i stanowi element indywidualnego systemu walki Tytan.
IAR/PAP/dad