Planowana podwyżka VAT na napoje i nektary owocowe i warzywne z 5 do 23 procent będzie kosztowała branżę i konsumentów dodatkowo 450 milionów złotych rocznie. To szacunki podane przez Krajową Unię Producentów Soków. Według stowarzyszenia, podwyżka dotknie zarówno producentów soków, jak i konsumentów oraz sadowników.
Wyższą stawką VAT nie zostaną objęte tylko stuprocentowe soki. Według Krajowej Unii Producentów Soków, zapotrzebowanie na owoce i warzywa po wprowadzeniu wyższego VATu na nektary i napoje spadnie o około 75 procent. Prezes stowarzyszenia Julian Pawlak uważa, że ta zmiana dotknie polskich przedsiębiorców. Jak mówi, produkcją napojów owocowych i warzywnych w naszym kraju zajmują się głównie małe i średnie polskie firmy.
Stowarzyszenie uważa, że podwyżka VAT przełoży się też na wyższe ceny produktów. Jak szacują producenci soków, za litr napoju lub nektary trzeba będzie dodatkowo zapłacić od 40 groszy do jednego złotego 30 groszy za litr. - Takiego wzrostu konsument nie zaakceptuje na pewno - mówi Julian Pawlak.
Ceny wpłyną na klientów?
Ceny, zdaniem Krajowej Unii Producentów Soków, przełożą się na zmianę preferencji klientów, zwłaszcza tych najuboższych. Według Juliana Pawlaka, konsumenci będą spożywali mniej napojów zawierających minimum 20 procent soku. - Konsumenci przejdą do produktów tańszych, tak wskazują wszystkie badania uznanych ośrodków i doświadczenia krajów Unii Europejskiej - przekonuje prezes stowarzyszenia. Ocenia, że odbiorcy nie będą spożywali więcej soków albo wody, "tylko przejdą do napojów bez udziału składnika owocowego i warzywnego".
Zdaniem stowarzyszenia, podwyżkę stawki VAT najbardziej odczują producenci jabłek. Polska rocznie produkuje około 300 tysięcy ton zagęszczonego soku z jabłek - jest liderem w Europie.
Popularne napoje
Według danych KUPS soki, nektary i napoje owocowe i warzywne z zawartością minimum 20 procent soku stanowią najpopularniejszą kategorię w Polsce, poza wodami. Zawartość soku w rodzimych napojach jest około dwukrotnie wyższa od europejskiej średniej, która wynosi 10 procent.
Według Ministerstwa Finansów, ustawa zmieniająca stawki VAT na część produktów i usług ma na celu uproszczenie systemu podatkowego. Autorzy projektu zaznaczają też, że nie jest to jednocześnie szukanie dodatkowych wpływów do budżetu. Resort argumentował w listopadzie, że obecnie obowiązująca matryca VAT ma wiele nieścisłości, ponieważ część produktów z tej samej kategorii jest opodatkowana według różnych stawek VAT.
O komentarz w sprawie zastrzeżeń KUPS Informacyjna Agencja Radiowa poprosiła Ministerstwo Finansów. Czekamy na odpowiedź.
IAR/dad