- Chcielibyśmy w Europie Środkowej znaleźć sposób, przy współpracy z firmami takimi jak Google, by utrzymać talenty w naszych krajach - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas poniedziałkowego spotkania "Central and Eastern Europe Innovation Roundtable".
Zorganizowane przez MPiT spotkanie poświęcone było rozwojowi innowacyjnej gospodarki, a przy okrągłym stole zasiadł m.in. szef wykonawczy (CEO) Google, Sundararajan Pichai.
"Polska jest przeciwna drenażu talentów"
- Nie chcemy kolejnego drenażu mózgów, chcemy, aby te mózgi pracowały dla Google, dla Polski, Litwy itd - powiedział Mateusz Morawiecki.
Szef rządu dodał, że dzięki współpracy między uczestnikami debaty będzie można znaleźć najlepsze rozwiązania technologiczne, które będą mogły być wdrożone i połączone z rozwijającymi się gospodarkami. - Historia naszego regionu uczy, że mieliśmy do czynienia z innowacjami, ale to inni wykorzystywali te talenty - zaznaczył Morawiecki.
Przypomniał postać inżyniera Jacka Karpińskiego, wynalazcy, który prawie 50 lat temu zaprojektował komputer. Było to jednak, jak dodał, w czasach komunistycznych, więc wynalazca nie mógł tego wykorzystać do rozwoju gospodarki.
- Chciałbym, aby taki okrągły stół był jak najbardziej owocny, byśmy znaleźli rozwiązanie na najlepsze połączenie fantastycznego rozwoju ostatnich lat (...) z bardzo utalentowanymi społecznościami i przyzwoicie rozwijającymi się gospodarkami - powiedział Morawiecki. - Trzeba zatem znaleźć rozwiązanie, mówił, "jak połączyć te silniki wzrostu na kolejne dekady" - dodał.
"Chcemy skoncentrować się na gospodarce cyfrowej"
- Europa środkowo-wschodnia to najszybciej rozwijający się region Unii Europejskiej - powiedział szef polskiego rządu podczas dzisiejszej debaty.
Według Prezesa Rady Ministrów, możemy mówić o czwartej rewolucji przemysłowej nie, jako obserwator, ale jako uczestnik i twórca. Jak dodał, Polska koncentruje swoje działania przede wszystkim w kierunku rozwoju robotyki, sztucznej inteligencji w gospodarce i przedsiębiorczości.
Chciałbym, byśmy znaleźli najlepsze rozwiązanie na połączenie osiągnięć ostatnich lat - chmura, sztuczna inteligencja, o której mówiliśmy i innych najnowszych rozwiązań technologicznych – powiedział na zakończenie Morawiecki.
Prezes Google'ao potencjale gospodarki cyfrowej
Wcześniej Prezes Google'a mówił o potencjale gospodarki cyfrowej i zmianach technologicznych. Podkreślał, że to temat bliski jego sercu, bo pochodzi z Indii i doskonale pamięta, kiedy jego rodzina kupiła pierwszy telefon czy telewizor.
- Każdy element technologii bardzo zmienił nasze życie, więc nieprzypadkowo znalazłem się takiej firmie jak Google, która się zajmuje stojącymi przed nami wyzwaniami, tym, by każdy mógł skorzystać z nowych technologii - powiedział Sundar Pichai.
Googl'e wspiera kraje Europy-Środkowo-Wschodniej w projektach cyfrowych
Położył nacisk na duże możliwości tej części Europy. -Firma Google jest zaangażowana we wsparcie ambicji i nadziei tego regionu, dlatego inwestujemy 20 milionów dolarów do 2020 roku w programy wspierające umiejętności cyfrowe mieszkańców tej części Europy. Działamy we współpracy z ministerstwami, z organizacjami pozarządowymi, od 2015 roku przeszkoliliśmy pół miliona ludzi z tego regionu" - podkreślał Sundar Pichai.
Wcześniej premier Mateusz Morawicki rozmawiał z szefem Google'a u siebie w kancelarii. Panowie spacerowali też razem po Łazienkach Królewskich.
Sundar Pichai podczas tej podróży do Europy odwiedza dwa miasta Warszawę i Berlin.
IAR/PAP/ho