Logo Polskiego Radia
Print

Wydatki na obronność: Polska w czołówce Europy

IAR / PAP
Dariusz Adamski 14.03.2019 12:48
  • NATO: sześć krajów płaci wystarczająco dużo na obronność. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
Polska znajduje się wśród 6 krajów Europy wydających najwięcej na obronę w relacji do PKB
Bild: IAR/Krystian Dobuszyński

Sześć krajów członkowskich NATO przeznacza na obronność wymagane kwoty - poinformował sekretarz generalny Sojuszu. Jens Stoltenberg przedstawił w Brukseli swój doroczny raport. Wynika z niego, że choć państwa NATO zwiększają pieniądze na zbrojenia, to większość z nich wciąż nie wywiązuje się z wcześniejszych zobowiązań w tej sprawie.

Najnowszy raport sekretarza generalnego NATO przynosi niejednoznaczne informacje na temat budzącej ogromne emocje w Sojuszu sprawy pieniędzy przeznaczanych na obronność. Jens Stoltenberg poinformował, że większość krajów członkowskich zwiększyła w ostatnich miesiącach kwoty przeznaczane na zbrojenia. - Na przykład Niemcy, po latach cięć, zwiększają wydatki, a ich budżet obronny znacząco wzrósł. Oczekujemy jednak więcej - mówił w Brukseli szef NATO. Równocześnie jednak, wymóg dwóch procent PKB spełnia jedynie sześć krajów, w tym Stany Zjednoczone i Polska. Z grona tego wypadła Rumunia, której poprawiły się wskaźniki gospodarcze i tym samym spadły kwoty procentowe PKB.

Szef NATO twierdzi równocześnie, że mimo tak niejednoznacznych statystyk, w Sojuszu jest pełne zrozumienie dla potrzeby zbrojeń. - Mamy pewien paradoks. W czasie, gdy niektórzy kwestionują więzi Europy i USA, Sojusz robi tak naprawdę znacznie więcej razem niż dotychczas - dodał Jens Stoltenberg. Według niego, w ostatnich miesiącach wydatki na obronność znacząco wzrosły w Polsce, Holandii i w krajach bałtyckich.

Pięć lat temu w czasie szczytu w Walii kraje członkowskie Sojuszu umówiły się, że każdy z nich będzie przeznaczał na obronność co najmniej 2 procent swojego PKB. Zarówno poprzedni, jak i obecny prezydent Stanów Zjednoczonych, które wydają najwięcej na zbrojenia, wielokrotnie krytykowali europejskich sojuszników za to, iż niewielu z nich wywiązuje się z wcześniejszych obietnic.

Zwiększenie wydatków na obronność w krajach NATO ma być odpowiedzią na działania ze strony Rosji.

IAR/dad

tags: budżet, NATO, PKB, wojsko
Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt