Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się wzrostu produkcji w marcu rok do roku o 4,5 proc., a miesiąc do miesiąca, wzrostu o 8,8 proc.
Produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo rok do roku wzrosła o 7,8 proc., a miesiąc do miesiąca wzrosła o 0,5 proc.
Tu nastąpił wzrost
Wzrost odnotowano m.in w produkcji pozostałego sprzętu transportowego – o 37,4 proc., urządzeń elektrycznych – o 15,4 proc., wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych – o 14,1 proc., wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych oraz komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – po 9,6 proc., chemikaliów i wyrobów chemicznych – o 9,5 proc., wyrobów z metali – o 9,0 proc.
Działy ze spadkiem produkcji
Natomiast spadek produkcji w porównaniu z marcem 2018 roku, wystąpił w 6 działach, m.in. w produkcji skór i wyrobów skórzanych – o 12,1 proc., w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego – o 10,2 proc., w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę – o 3,0 proc.
GUS podał, że produkcja dóbr inwestycyjnych wzrosła o 9,9 proc., dóbr zaopatrzeniowych – o 7,8 proc., dóbr konsumpcyjnych trwałych – o 3,0 proc. a konsumpcyjnych nietrwałych – o 2,0 proc. Zmniejszyła się natomiast produkcja dóbr związanych z energią – o 2,3 proc.
Ceny produkcji przemysłowej
Ceny produkcji przemysłowej w marcu 2019 r. wzrosły rdr o 2,5 proc., a w ujęciu miesięcznym o 0,2 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.
Ekonomiści w przeprowadzonej przez PAP Biznes ankiecie prognozowali, że ceny producentów w ujęciu rocznym w marcu wzrosły o 2,6 proc., a w ujęciu miesięcznym wzrosły o 0,3 proc.
Wzrost produkcji "zaskakujacy"
- Utrzymywanie się tak mocnego wzrostu produkcji jest zaskakujące, biorąc pod uwagę oczekiwane od dłuższego czasu pogorszenie koniunktury - ocenił ekonomista Pekao Piotr Piękoś, komentując dane GUS.
Dodał, że dane wskazują na utrzymywanie się wysokiej aktywności w sektorze przemysłowym mimo sygnałów spowolnienia u głównych partnerów handlowych Polski.
Sprzyja niedowartościowany złoty
Główny ekonomista banku PKO BP Piotr Bujak podkreślił, że dane o produkcji są pozytywne, pomimo słabej sytuacji partnerów gospodarczych Polski.
Ekspert wskazał, że zwłaszcza w Niemczech obserwujemy mocne spowolnienie. Jak wyjaśnił, że w marcu dobrze radziły sobie firmy sprzedające towary za granicę.
Dodał, że spółkom eksportowym sprzyja niedowartościowany złoty i relatywnie niski wzrost kosztów pracy.
IAR/PAP/NRG/ho