Logo Polskiego Radia
Print

Rośnie polski eksport

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 07.05.2019 08:50
Wartość eksportu w marcu wyniosła 19 mld 445 mln euro, była wyższa o 6,1 proc. wobec lutego i o 6,7 proc. wobec marca
distel2610/pixabay.com/CC0 Public Domain

Krajowa Izba Gospodarcza szacuje, że wartość eksportu w marcu wyniosła 19 mld 445 mln euro, była wyższa o 6,1 proc. wobec lutego i o 6,7 proc. wobec marca zeszłego roku. Izba obawia się, że w kwietniu wartość eksportu może okazać się wyraźnie niższa.

- Dostępne obecnie dane o stanie gospodarki realnej oraz opinie pozyskane od członków KIG pozwalają szacować, że eksport w marcu 2019 wyniósł 19 mld 445 mln euro. Zwiększył się tym samym w stosunku do wartości notowanych dla lutego o 6,1 proc., w stosunku zaś do wielkości notowanych przed dwunastu miesiącami wzrósł o 6,7 proc. Wielkość eksportu w kwietniu z przyczyn sezonowych może okazać się wyraźnie niższa w stosunku do wypracowanej w marcu - napisano w analizie KIG.

Marzec korzystny dla eksporterów

Zaznaczono, że marzec to miesiąc, w którym działalność eksportowa zazwyczaj ulega zdynamizowaniu. Dzieje się tak z dwóch powodów.

- Pierwszym jest dostępny czas pracy – wyraźnie dłuższy niż w lutym. Przekłada się to na wyższą produkcję. Drugim jest wzrost zamówień po słabszym zazwyczaj lutym. Handel w marcu intensyfikuje zakupy potrzebne do wprowadzenia kolekcji wiosenno-letniej, ale również stosownego zaopatrzenia okresu świątecznego. Przemysł po uzupełnieniu puli zamówień na dany rok intensywnie kupuje surowce, półprodukty i komponenty potrzebne do produkcji - wyjaśniono.

Według KIG wyniki przemysłu, ale również handlu hurtowego wskazują, że tegoroczny wzrost sprzedaży eksportowej w marcu będzie nieco mniejszy od tego sprzed roku (6,1 proc. wobec 9,4 proc.). Podkreślono, że nie będzie to efekt osłabienia koniunktury, ale tego, że zarówno styczeń, jak i luty prezentowały się bardzo dobrze - potencjał do kolejnego wzrostu jest więc mniejszy niż zazwyczaj.

- Roczna dynamika sprzedaży eksportowej mogła więc ulec obniżeniu do 6,7 proc. z 10 proc. w lutym i 5 proc. notowanych w styczniu - poinformowano.

Dobre otwarcie roku

Zdaniem analityków KIG, w wynikach eksportu z ostatnich miesięcy wciąż wyraźnie nie widać skutków spłycenia koniunktury u naszych najważniejszych odbiorców. Najsłabiej wyglądał ostatnio grudzień (tak pod względem poziomu zrealizowanej sprzedaży, jak i wypracowanej dynamiki rocznej).

- Trzeba jednak pamiętać, że poprzedzające go październik i listopad prezentowały się wręcz doskonale. Całkiem dobre było też otwarcie roku 2019. Spowolnienie wciąż więc obchodzi się z nami łagodnie - oceniono.

Zgodnie z opublikowanymi w połowie kwietnia br. danymi Głównego Urzędu Statystycznego o obrotach towarowych handlu zagranicznego, w okresie styczeń-luty br. wartość eksportu wyrażona w euro wyniosła 37 mld euro, a importu 39,1 mld euro (eksport wzrósł o 6 proc., a w import o 9 proc.). Ujemne saldo wyniosło 2,1 mld euro, a w analogicznym okresie ub. r. wyniosło 1 mld euro.

PAP/NRG/ho

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt