Logo Polskiego Radia
Print

Trojka wraca z Grecji

PR dla Zagranicy
Katarzyna Gizińska 05.08.2012 17:16
Osiągnięto postęp, ale konieczne są dalsze wysiłki - to komentarz unijnych ekspertów i Międzynarodowego Funduszu Walutowego po spotkaniu z greckimi władzami.

Przedstawiciele tak zwanej trojki - Komisji Europejskiej, Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Europejskiego Banku Centralnego rozmawiali w Atenach na temat programu oszczędnościowego, który Grecja musi wdrożyć w zamian za finansową pomoc. Oświadczenie trojki po spotkaniu jest bardzo krótkie. Mówi o owocnych rozmowach i potrzebie przyspieszenia przez Grecję działań, które pozwolą wywiązać się jej ze złożonych obietnic i osiągnąć zamierzone cele. Chodzi o cięcia wydatków, przywrócenie konkurencyjności gospodarce i zapewnienie wzrostu. Bruksela już wcześniej naciskała na Ateny w tej sprawie i mówiła o opóźnieniach we wdrażaniu reform z powodu wyborów parlamentarnych zorganizowanych w maju i w czerwcu. A grecki rząd zaczął ostatnio nadrabiać zaległości - zdecydował o dodatkowych oszczędnościach w wysokości 11,5 miliarda euro.

Przedstawiciele trojki powrócą do Aten we wrześniu i po tej wizycie opublikują raport. Jeśli będzie on pozytywny, Grecja, stojąca na skraju bankructwa, otrzyma kolejną transzę pożyczki. Ma ona wynieść ponad 30 miliardów euro.

Co dalej z eurolandem?

Premier Włoch ostrzega przed rozpadem zjednoczonej Europy wskutek kryzysu w strefie euro. Mario Monti mówi o tym w wywiadzie udzielonym niemieckiemu tygodnikowi „Der Spiegel”.

Włoski premier obawia się, że kryzys zadłużenia w strefie euro rozsadzi całą Wspólnotę Europejską. Jak mówi napięcia wewnątrz unii walutowej noszą w ostatnich latach cechy rozpadu Europy. Jak dodaje, jeśli to euro będzie powodem rozluźniania procesu integracji, to będzie to oznaczało zniszczenie fundamentów całego europejskiego projektu. Mario Monti radzi też europejskim przywódcom, aby pozostawili sobie pole do negocjacji we wspólnocie i nie uzależniali wszystkich decyzji od zgody ich krajowych parlamentów. Jego zdaniem, taki układ nie pomaga bowiem integracji. W wywiadzie dla tygodnika Mario Monti chwali też szefa Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghiego, który chce wznowić skup obligacji krajów walczących z kryzysem. Monti mówi, że jak najszybciej trzeba rozwiązać problemy na europejskim rynku obligacji.

IAR/kg

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt