Ustawa antyaborcyjna zostanie zaostrzona?
PR dla Zagranicy
Michał Strzałkowski
10.10.2012 17:13
Projekt ustawy autorstwa Solidarnej Polski trafił do dalszych prac w komisjach.
Sala sejmowafot. PAP
Projekt ustawy zaostrzający przepisy antyaborcyjne, autorstwa Solidarnej Polski, trafił do dalszych prac w komisjach.
Sejm w głosowaniu nie zgodził się z wnioskiem PO i SLD o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu. Za wnioskiem głosowało 198 parlamentarzystów, przeciw było 207, 30 wstrzymało się od głosu.
Projekt zakłada uchylenie przepisu dopuszczającego przerwanie ciąży w przypadku, gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Projekt pozostawia natomiast przepis dopuszczający przerywanie ciąży w przypadku zagrożenia życia i zdrowia kobiety oraz gdy ciąża jest wynikiem gwałtu. Jednocześnie autorzy nowelizacji proponują, by zabiegu przerwania ciąży nie wykonywał lekarz, który stwierdził, że zagraża ona zdrowiu i życiu matki.
Obecne przepisy dopuszczają przerwanie ciąży jedynie w trzech przypadkach: do 21 tygodnia - gdy ciąża stanowi zagrożenie dla jej życia lub zdrowia, w każdym momencie - gdy występuje duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu oraz do 12 tygodnia ciąży- gdy ciąża jest następstwem czynu zabronionego.
Wcześniej Sejm głosami PO, PiS, PSL oraz Solidarnej Polski odrzucił projekt Ruchu Palikota, dopuszczający aborcję do 12 tygodnia ciąży. Za wnioskiem o odrzuceniem projektu opowiedziało się 365 posłów, 60 było przeciw, siedmiu wstrzymało się od głosu.
Ustawa o świadomym rodzicielstwie, autorstwa Ruchu Palikota zakładała możliwość przerwania ciąży na życzenie kobiety do 12 tygodnia. Po upływie 12 tygodni aborcja miała być możliwa - tak jak do tej pory - w trzech określonych przypadkach: gdy ciąża zagraża życia lub zdrowiu kobiety, gdy występuje duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu oraz gdy ciąża jest następstwem gwałtu. Projekt ustawy o świadomym rodzicielstwie zakładał również, prowadzenie od pierwszej klasy szkoły podstawowej edukacji seksualnej oraz refundację środków antykoncepcyjnych.
IAR/MS