Andrzej Turski nie żyje
PR dla Zagranicy
Katarzyna Gizińska
31.12.2013 12:18
Zmarł Andrzej Turski, dziennikarz radiowy i telewizyjny. Miał 70 lat.
Dziennikarz telewizyjny Andrzej Turski, foto: PAP/Jacek Turczyk
Pracę w mediach rozpoczął w 1968 roku w Polskim Radiu, najpierw w Redakcji Młodzieżowej, której w latach 70. został kierownikiem, a następnie redaktorem naczelnym. Od 1982-go pełnił funkcję redaktora naczelnego Programu Trzeciego, a potem - dyrektora-redaktora naczelnego Programu Pierwszego Polskiego Radia. Był współautorem popularnych audycji radiowych, jak "Radiokurier", "Sygnały dnia", "W samo południe", czy "Życie na gorąco".
Współpracę z Telewizją Polską zaczął w 1986 roku. Wspólnie z Józefem Węgrzynem - jeden z inicjatorów powstania "Teleexpressu". Turski był między innymi redaktorem naczelnym TVP1 i wiceszefem Telewizyjnej Agencji Informacyjnej. W latach 1989-2007 prowadził autorski program publicystyczny "7 Dni Świat", a od 2002 do 2013 roku współprowadził "Panoramę". W ostatnich latach, ze względu na terapię związaną z chorobą nowotworową, o której poinformował widzów na antenie, był gospodarzem weekendowych wydań programu.
Andrzej Turski był mistrzem krótkiej formy, obecnie tak powszechnej w informacji radiowej i telewizyjnej. W opinii wielu jego współpracowników, łączył talent z ogromną pracowitością. Koledzy dziennikarze wspominają, że jako szef potrafił słuchać innych i wyciągać wnioski.
W 2005 roku Andrzej Turski zdobył tytuł Mistrza Mowy Polskiej. Był dwukrotnie laureatem telewizyjnego Wiktora oraz Super Wiktora.
Andrzej Turski urodził się 25 stycznia 1943 roku w Warszawie. Studiował na Uniwersytecie Warszawskim, najpierw filologię polską, później ukończył Studium Dziennikarskie. W latach 1974-1990 należał do PZPR.
Został odznaczony między innymi Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Krzyżem Zasługi.
Dziennikarz od 2006 roku chorował na nowotwór układu chłonnego, jednak mimo nawrotów tego schorzenia, został wyleczony. 5 grudnia 2013 roku przeszedł zawał serca i od tej pory przebywał w stanie śpiączki farmakologicznej. Zmarł 31 grudnia w Warszawie.
IAR/KG