Szczyt UE-Chiny
PR dla Zagranicy
Michał Strzałkowski
14.02.2012 17:37
Chiny gotowe są bardziej zaangażować się w stabilizację strefy euro - zadeklarował podczas szczytu UE-Chiny premier Wen Jiabao.
PAP/EPA/How Hwee Young
Chiny gotowe są bardziej zaangażować się w stabilizację strefy euro - zadeklarował premier Wen Jiabao. W Pekinie trwa szczyt Unii Europejskiej i Chin.
Po spotkaniu z przewodniczącym Rady Europejskiej Hermanem van Rompuyem i szefem Komisji Europejskiej Jose Barosso, premier Chin wyraził chęć większego wsparcia Unii w zakresie przezwyciężenia kryzysu fiskalnego. Wen Jiabao nie sprecyzował jednak w jakie działania stabilizujące europejską gospodarkę miałyby zaangażować się Chiny. W opinii ekspertów Pekin może udzielić w tym zakresie wsparcia poprzez Międzynarodowy Fundusz Walutowy. W ubiegłym tygodniu to właśnie ta instytucja opublikowała prognozę, z której wynika, że jeśli kryzys finansowy w Europie nie zostanie powstrzymany, wzrost chińskiej gospodarki ulegnie spowolnieniu nawet o połowę. Unia Europejska jest największym partnerem gospodarczym Chin. Herman van Rompuy zaapelował z kolei o większe otwarcie chińskiego rynku na firmy z państw Unii oraz o lepszą ochronę praw własności intelektualnej. Pekin oczekuje tymczasem uznania chińskiej gospodarki za rynkową, od czego - w opinii części analityków - Chiny uzależniają zwiększenie zaangażowania w ratowanie europejskich finansów.
Chiny są w tym roku priorytetowym rynkiem dla polskich instytucji gospodarczych - poinformowała Polskie Radio podczas pobytu w Pekinie szefowa Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Bożena Lublińska-Kasprzak. Prezes PARP uczestniczy w stolicy Chin w szczycie gospodarczym Chiny-Unia Europejska.
Bożena Lublińska-Kasprzak podczas spotkania przedstawicieli unijnych i chińskich instytucji gospodarczych prezentowała potencjał sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce. W jej opinii polskie firmy, szczególnie z branży ochrony środowiska oraz parki technologiczne, mają wiele do zaoferowania partnerom z Chin. „Myślę, że bardzo perspektywiczną - mamy też pierwsze sukcesy w tym obszarze i wielkie zainteresowanie strony chińskiej - jest branża ochrony środowiska. Polacy mają bardzo wiele dobrych, innowacyjnych rozwiązań” - przekonuje Bożena Lublińska-Kasprzak.
Prezes PARP uważa, że ubiegłoroczna wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Pekinie i Szanghaju przyczyni się do zwiększenia dynamiki kontaktów z Chinami. „Chiny stały się priorytetowym rynkiem dla Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i instytucji gospodarczych administracji publicznej w tym roku. Planowanych jest wiele wydarzeń związanych z chińskim rynkiem” - mówi szefowa PARP. Bożena Lublińska-Kasprzak była jedynym polskim uczestnikiem panelu gospodarczego towarzyszącego szczytowi Unia Europejska-Chiny.
IAR/MS