Logo Polskiego Radia
Print

Oscary na wyciągnięcie ręki

PR dla Zagranicy
Michał Strzałkowski 26.02.2012 07:39
Wśród nominowanych są m.in. Polacy - reżyserka Agnieszka Holland i operator Janusz Kamiński.
Fot. PAP/EPA

Krytyk filmowy Zdzisław Pietrasik jest przekonany, że film "W ciemności" Agnieszki Holland otrzyma Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Jak powiedział w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową, jest to bardzo dobry film, a Agnieszka Holland jest znaną i rozpoznawaną reżyserką w Stanach Zjednoczonych.
Krytyk podkreśla, że obraz Agnieszki Holland rozbija schemat filmów o Holocauście. W obrazie Holland ciekawie zostało pokazane między innymi środowisko żydowskie - uważa Zdzisław Pietrasik. "Żydzi są bardzo zróżnicowani, ale przede wszystkim zostali ukazani jako normalni ludzie pełni emocji i przeżyć: kochają się, zdradzają, są Żydzi biedni i bogaci. To nie jest jednolita społeczność jak w dotychczasowych filmach o podobnej tematyce, a każda postać ma swój indywidualny rys" - wyjaśnia Zdzisław Pietrasik.
Ponadto Polak ratujący Żydów stopniowo dojrzewa do roli, którą mu los przypisał. Ta metamorfoza, dzięki kreacji Roberta Więckiewicza, jest - zdaniem krytyka - niezwykle wiarygodna.
Najpoważniejszym konkurentem jest irański film "Rozstanie". Zdzisław Pietrasik ma nadzieję, że o wyborze filmu nie zdecydują kwestie polityczne. "Rozstanie" zdaniem krytyka jest zarazem filmem irańskim, ale również bardzo europejskim i światowym. Film ten jest bardzo dobrze zrobiony, wszystko jest jasne i zrozumiałe - ocenia Zdzisław Pietrasik. Jego zdaniem nagroda Amerykańskiej Akademii dla irańskiego filmu byłaby znaczącym gestem. Jednak według krytyka w tym przypadku argumenty polityczne nie będą miały wpływu na ostateczna decyzję. "Wierzę w suwerenność Amerykańskiej Akademii" - powiedział Zdzisław Pietrasik.
To już trzeci film Agnieszki Holland, który otrzymał nominację do Oscara. Wcześniej nominowane były filmy "Gorzkie żniwa" (1986) oraz "Europa, Europa" (1992).
Oscary zostaną wręczone w nocy czasu polskiego. Ceremonia odbędzie się w słynnym Kodak Theatre w Hollywood. Podczas gali Agnieszce Holland będą towarzyszyć aktor Robert Więckiewicz, odtwórca głównej roli w filmie "W ciemności" oraz producent Juliusz Machulski.

Statuetka Oskara produkowana jest w Chicago, przedstawia stojącego rycerza trzymającego miecz w dół. Nigdy do końca nie wadomo ile statuetek zostanie przyznanych dlatego wytwarza się ich dodatkowy zapas. Statuetki, które nie zostaną wręczone, czekają na swoją kolej zamknięte w sejfie przez cały rok. Powstają na zlecenie Amerykańskiej Akademii Filmowej. Akademia zastrzega sobie jednak prawa do informowania ile Oskar jest wart. Jednak według niezależnych jubilerów, to kwota nie przekraczająca 350 dolarów.
Statetkę wytwarza w swojej fabryce w Chicago potomek rumuńskich emigrantów. Zrobiona jest ona z brązu, a pokryta 14 karatową warstwą złota. Jedna figurka powstaje w ciągu 20 godzin, a pracuje przy tym łącznie 12 osób. Następnie w ścisłej tajemnicy transportowana jest do Los Angeles. Wszystko przeprowadzane jest w jak największym sekrecie, gdyż w przeszłości zdarzały się kradzieże tych najważniejszych na świecie filmowych nagród.

IAR/MS

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt