Logo Polskiego Radia
Print

Polskie Radio dla Zagranicy na Pikniku Naukowym

PR dla Zagranicy
Katarzyna Gizińska 12.05.2012 17:13
Po raz pierwszy będziemy mieć okazję pokazać Państwu, jak z naukową precyzją tworzymy nasze audycje.

Specjalni goście

Stanowisko Polskiego radia dla Zagranicy odwiedzi Aleksandra Ziółkowska-Boehm - polska pisarka mieszkająca w Stanach Zjednoczonych, która m.in. opowie o swojej najnowszej książce zatytułowanej ”Lepszy dzień nie przyszedł już", poświęconej rodzinom kresowym. Podczas pikniku będzie można porozmawiać z Ostapem Nożakiem – ukraińskim poetą, tłumaczem poezji dla dzieci. Wśród zaproszonych gości są również: Aleksander Hrazieuski – fotoreporter Redakcji Białoruskiej, (stypendysta Programu im. Kalinowskiego, usunięty z dwóch uczelni na Białorusi), ksiądz Zdzisław Malczewski, rektor Polskiej Misji Katolickiej w Brazylii, Romuald Mieczkowski, polski poeta z Wilna i Andrzej Person, przewodniczący senackiej Komisji Spraw Polonii i Polaków za Granicą.

- Pozdrowienia z pikniku – odwiedzający będą mogli nagrać pozdrowienia i życzenia dla swoich bliskich mieszkających za granicą

- Tu byliśmy - pokaz slajdów z miejsc, które odwiedzili dziennikarze Polskiego radia dla Zagranicy

- Konkursy i zagadki językowe dla najmłodszych

- "Przyszłość energetyki” – w debacie przygotowanej przez Red. Angielską weźmie udział m.in. Łukasz Cioch z Centrum Analiz Energetycznych przy Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie. Dyskusję poprowadzi Peter Gentle.

- "Dodaj swoją energię do naszej” - pod takim hasłem będzie się prezentowała redakcja rosyjska ,której dziennikarze chcą rozmawiać z publicznością po rosyjsku.

Interaktywną
Interaktywną mapę Pikniku można znaleźć na stronie http://pikniknaukowy.pl/2012/mapa.aspx

Nauka w centrum uwagi

Jak zbudować rakietę zasilaną watą lub zagotować wodę w strzykawce - na te i inne pytania odpowiedź będzie można znaleźć na Pikniku Naukowym w Warszawie.
W największej w Europie popularnonaukowej imprezie plenerowej, weźmie udział około 200 instytucji z kraju i zagranicy. W namiotach wystawowych i na scenie będzie można zobaczyć ponad 1000 pokazów i jak mówi Magdalena Zalewska z zespołu

organizującego Piknik Naukowy, w tym roku tematem przewodnim imprezy jest energia.
Najwięcej eksperymentów przygotowało Centrum Nauki Kopernik. Pokazy przeprowadzą Wiktor Gajewski i Błażej Dawidson, którzy zapewniają, że ich eksperymenty są bardzo emocjonujące i spodobają się każdemu młodemu człowiekowi. Będzie można zobaczyć m.in. ogniowe tornado, które zwykle można zaobserwować podczas dużych pożarów.

Piknik Naukowy rozpoczyna się o godzinie 11:00 i potrwa do godziny 20:00. Duża scena, a także kilkaset namiotów - laboratoriów będą znajdować się w Parku im. Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego na warszawskim Powiślu.

Piknik Naukowy organizowany jest od 1997 roku. Jego celem jest popularyzacja nauki wśród dzieci i młodzieży. Organizatorem pikniku jest Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik.

IAR/kg

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt