Logo Polskiego Radia
Print

Асhtung Russia! – Лісєвич про віце-шефа МЗС – Ціхоцького

PR dla Zagranicy
Natalia Beń 21.12.2018 12:40
У чому полягає небезпечна для Росії сила плакату польського артиста Войцєха Коркуця «Асhtung Russia!»?
Плакат Войцєха КоркуцяПлакат Войцєха КоркуцяWojciech Korkuć/„Gazeta Polska”

Плакат «Асhtung Russia!» польського артиста Войцєха Коркуця спричинив незадоволення в російському МЗС. Плакат представляє обличчя Владіміра Путіна у стилістиці символіки Третього Рейху. Заставка плакату була розмішена на польському громадському телебачені TVP у авторській програмі Міхала Рахоня. МЗС Росії направило протест до польського МЗС. Відтак, віце-шеф польського зовнішньополітичного відомства Бартош Ціхоцький вислав лист до громадського TVP. Зміст листа Ціхоцького критикують журналісти приватних ЗМІ: TV Republika, «Gazeta Polska», niezalezna.pl.

25 травня 2010 року у виданні «Tygodnik Powszechny» теперішній віце-шеф МЗС – Бартош Ціхоцький вихваляв поворот у польсько-російських відносинах, який стався після приходу до влади Громадянської платформи та Польської селянської партії: «Політика Росії стосовно Польщі 2008 року стала нормалізуватися. Щоб вийти понад рівень нормалізації у взаємовідносинах, необхідна довіра. Поліпшення клімату дає результат довіри. Адже вона спонукує передумови інституціоналізації польсько-російського діалогу». Також ряд інших статтей вказує, що погляди Ціхоцького не співпадали з позицією табору, який відстоює сувернітет Польщі. Тепер же розходження стали причиною скандального листа до TVP.

Віце-міністр Бартош Ціхоцький проголосив, що несе повну відповідальність за звернення, яке польське МЗС направило до телеканалу TVP ІNFO після програми «Минула двадцята», в якій розміщено плакат Войцєха Коркуця «Асhtung Russia!».

Читаємо в ньому, серед іншого: «Посольство вважає цю подію образою Російської Федерації та її керівництва, і звертається надати пояснення у вищенаведеній справі, яка становить кримінальний учинок згідно зі статтею 136 Кримінального кодексу Республіки Польща, тобто публічну образу глави чужої держави».

Із цього речення можна зробити висновок, що – свідомо або з приводу незручного формулювання – представник МЗС згідний з фактом, що розміщення плакату Войцєха Коркуця «Асhtung Russia!» становить злочин. Варто звернути увагу, що твердження про «Російську Федерацію та її керівництво» не притаманне польській мові.

Жоден поляк не каже про: «керівництво Росії». Це формулювання автоматично перенесене з російської до польської мови. В російській «керівництво» – це, наприклад, «управлєніє». Ось приклад ҐРУ – це Ґлавноє развєдиватєльноє управлєніє. Зате ҐУЛАҐ – словоскорочення більш вишукане – це Ґлавноє управлєніє ісправітєльно-трудових лаґєрєй та колоній.

Хто становить це «керівництво»? Плакат Коркуця не лишає сумнівів, що «керівництво» становить особа, яка вчинила етноцид на Кавказі, вбиває десятки журналістів та опозиціонерів, а останім часом вчинила агресію на чергову державу – Україну. Факт, що Путін – бандит, не вимагає ведення довготривалих аналізів МЗС, про це знає, також у Росії, кожен. Зате, в мові звичайних людей образно представляє це загальновідомий на стадіонах український приспів: «Путін – ху....ло».

Отже, я приєднуюся до осіб, які вважають, що після отримання російського звернення зі скаргою на TVP єдине, що повинен зробити МЗС, це відповісти, що в Польщі, навпаки, ніж у Росії, ЗМІ вільні і міністерство не цензурує ні телевізійних програм, ні всесвітньовідомого артиста.

Вартує, одначе, запитати, у чому полягає небезпечна для Росії сила плакату «Асhtung Russia!»? Войцєх Коркуць – відомий у світі артист, його плакати отримали премії, зокрема, в США, Японії і Тайвані. Також його плакат «Асhtung Russia!» несе понаднаціональну ідею, зрозумілу у всьому світі. На кожній географічній широті Землі відоме обличчя Путіна, символ черепа, літери СС чи, врешті, графіка наклейки, що попереджає перед загрозою удару струмом. У добі Інтернету мережа поширює такий плакат негайно.

Робота артиста виявилася небезпечною також тому, що, зрозуміло, вона представляє польське звернення до світу. Адже що інше, ніж гасло «Асhtung Russia!» передавали світові січневі повстанці у час розчленування Польщі? Повстання зазнало поразки, але міцно пошкодило образу Росії в світі, бо польська ідея захопила ряд визначних постатей тодішнього світу, інтелектуалів, ідеологів і революціонерів, а навіть анархіста Міхала Бакуніна, який на палубі британського судна «Ward Jackson» віз зброю для Січневого повстання.

«Асhtung Russia!» – кликала Польща, звертаючись до Заходу з проханням допомогти у польсько-більшовицькій війні. Такою ж була ідея Зиґмунта Шиндзєляжа «Лупашки», який писав на летючках: «Боремося за Святу Справу, за вільну, незалежну, справедливу та справді демократичну Польщу! У нас відсутня своя преса, свобода слова, свобода зборів, право організувати політичні партії – отже, ми позбавлені всіх благ демократії!».

«Асhtung Russia!» казав, врешті, до Заходу президент Лєх Качинський, який візитом у Грузії примусив західних лідерів до захисту її незалежності.

Росія завжди знаменито розуміє такі сигнали і знаменито усвідомлює, що в критиці її учинків становить невеличку перепалку, а що спонукає до небезпечного для неї звернення. Плакат Коркуця може стати для мільйонів людей на світі спонукою до дискусії про його злочини, концтабори на Кавказі або чергові агресивні дії та «авіакатастрофи» – спричинені Росією.

Наприкінці – у дещо веселішому і міцно польському тоні. Позицію польського народу в питанні керівництва Російської Федерації представив найзнаменитіший наш громадянин Юрек Божик із Кракова (хоча народжений у Львові), а вчинив це у своїй знаменитій та коханій всіма вільними поляками пісні: «Зуби в дупі», у якій співає:

«Є чувак, якого звуть Володя Путін/що не дозваляє у свободі людям жити./ І він настільки екстремальний курвий син/що шкода брудити руки аби його морду бити».

Цей твір розміщаю нижче зі спеціальним зверенням до віце-міністра Бартоша Ціхоцького, щоб він мав свідомість, яка позиція польського народу, нині і завжди. Чи мене через це викличуть «на килим» до МЗС? Що ж робити, твір – нижче:

Джерело: niezalezna.pl, Автор: Пйотр Лісєвич/А.Р.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A Про нас Контакти