Міжнародний фестиваль, що поєднає різні види мистецтва та сусідні народи, відбудеться вперше у Ряшеві у 2018 році. Зорганізують його спільно ряшівський Театр ім. Ванди Сємашкової та театри з країн Вишеградської групи і України.
Автор ідеї фестивалю, директор ряшівського театру Ян Новара наголосив, що силою партнерських міст, залучених до організації події, є погляд «не з позиції центру, а з відстані, з місцевостей, де відбувається взаємне переплетення культур і змішування народів, одним словом з прикордоння».
Фестиваль з робочою назвою «Транскордонний простір мистецтва» має стати щорічним заходом, що проходитиме по черзі у різних партнерів: у Польщі в Ряшеві, в Словаччині в Кошице, в Чехії в Остраві та в Україні у Львові. Завершуються перемовини про участь угорського партнера.
Перший фестиваль готує Театр ім. Ванди Сємашкової у Ряшеві, другий – Державний театр у місті Кошице. Господарі наступних подій будуть відомі пізніше.
«Ідея – це своєрідна мобільність – те, що фестиваль має мандрівний характер та періодично переноситься до міст-партнерів. Це фактично перший подібний проект такого міждисциплінарного характеру, до якого включені держави Вишеградської групи», - наголосив Новара.
Він запевнив, що фестиваль не уникатиме важких тем.
«Наша спільна історія та культура, а також конфлікти, що мали місце на теренах партнерських регіонів, становлять чудову відправну точку для звернення до минулого і ідентичності прикордоння. На цих теренах відбувалися подібні культурні процеси, які перепліталися, що призводило до утворення ідентичності», - пояснив директор ряшівського театру.
Відомо, що фестиваль проходитиме у другій половині червня, а більшість мистецьких заходів відбуватимуться на відкритому просторі та у місцях, котрі зазвичай не асоціюються з мистецтвом, наприклад у торговельних центрах.
За словами Новари, це дозволить активізувати ширшу суспільну групу, а не тільки вузьке коло «постійних відвідувачів культурних установ та поціновувачів різних видів мистецтва».
У рамках фестивалю, крім мистецьких подій, що включатимуть різні види мистецтва, відбудуться дебати, конференції, дискусійні панелі, майстер-класи.
На думку Яна Новари, фестиваль буде «віхою» у розвитку мистецького життя Підкарпаття і Ряшева, а також у процесі інтеграції ділянок культури і мистецтва країн Вишеградської групи та у розширенні співпраці з Україною.
PAP/Т.А.