Курси валют у Національному банку Польщі:
1 EUR – 4,16 PLN
1 USD – 3,04 PLN
1 UAH – 0,36 PLN
Святвечір може бути дешевшим, ніж торік. Щоправда, капуста в Польщі подорожчала, але традиційний на польському різдвяному столі короп, а також цитрусові і багато інших продуктів, коштують менше. Усе завдяки гострій конкуренції – відзначає економічний додаток щоденника «Rzeczpospolita». Наприклад, короп цього року подешевшав на 5–10 відсотків, яйця – на 12–15 відсотків, цукор – на 20 відсотків, курятина – на 3–5 відсотків, сушені гриби – на 15 відсотків. Ціна свинини і яловичини не змінилася. Проте, дорожчими стали молочні продукти – на 4–5 відсотків, а масло – на 12 відсотків. Економісти прогнозують, що порівняно з груднем минулого року, зростання цін досягне рівня 1-2 відсотків.
Перед Різдвяними святами у торгових центрах юрба покупців. Святкування у Польщі починається вже у вівторок 24 грудня Святвечором. Перед цим, згідно з традицією, треба купити все необхідне на різдвяний стіл та під ялинку. Часу лишилося небагато. Для продавців це дуже виснажливий період – звертає увагу Альфред Буяра з профспілки працівників торгівлі «Солідарність». Він переконує, що можна допомогти, не відкладаючи покупок на останній момент. Адже якщо крамницю зачиняють о 14-ій годині, це не означає, що продавці тоді виходять додому. Вони мають ще прибрати й закінчити розрахунки.
Цього року набули чинності правила відносно гнучкого режиму робочого часу. Нові вирішення дозволяють змінити організацію роботи залежно від потреб фірми та працівників. Підприємства, які уклали договір про видовження розрахункового періоду, можуть без проблем скоротити робочий день у Святвечір, а належні завдання працівники виконають в інший час.
І ще важливе повідомлення: у Різдвяні свята, тобто 25 і 26 грудня, а також у Новий рік 1 січня і в католицьке свято Богоявлення 6 січня торгівля в Польщі заборонена. Згідно з законом, у святкові дні можуть працювати лише малі крамнички, де за прилавком - сам продавець або працівник на основі цивільно-правової угоди. Обмеження не стосуються, зокрема, автозаправних станцій, продажу квітів, ресторанів.
Польський інвестор зовсім не приречений на компанії, що котируються на Варшавській фондовій біржі. Якщо є бажання, можна почати інвестувати в усьому світі. Видання «Parkiet» радить, як це зробити. «Польський ринок капіталів ставлять як зразок для наших сусідів. Після краху комунізму і перетворення нашої економіки варшавська біржа здобула позицію лідера в Центрально-Східній Європі. На першій сесії 1991 року тут котирувалося лише 5 компаній. Сьогодні на головному майданчику 449 фірм. (...) Проте, на світовому фоні варшавська біржа – усе ще малюк».
Н.Б.