Курси валют у Національному банку Польщі:
1 EUR – 4,16 PLN
1 USD – 3,37 PLN
1 UAH – 0,22 PLN
Країни-члени ЄС ухвалили європейський бюджет на наступний рік, тепер фінансовий план очікує на рішення Європарламенту. Представники 28 держав встановили, що витратна частина спільного бюджету у 2015-му складатиме 141 мільярд 200 мільйонів євро. За столом переговорів головувала Італія, зараз триває її президентура у Раді ЄС. Бюджет задовільнив навіть англійців – адже він не передбачає підвищення членських внесків. Проте, у Брюсселі досі вирішують, як залатати діру у цьогорічному бюджеті – в євросоюзній касі наразі бракує майже 5 мільярдів.
Досягненням злагоди та успішними переговорами не можуть похвалитися Прага та Варшава – Чехія запровадила чергові обмеження на експорт польських продуктів харчування. Зокрема, уряд Чехії підтримав ідею місцевої Фруктової спілки, яка передбачає особливо ретельний контроль продукції, привезеної з Польщі. Також урядовці у Празі продовжили дозвіл на друк плакатів, з яких чехів закликають купувати своє, а польське залишити полякам. Подібні конфлікти між країнами вже траплялися. Але цього разу чехи вдарили в експортерів яблук, котрим і так дісталося через російське ембарго. Справу вже обговорили міністри сільського господарства республік, проте чеська сторона заперечує усі звинувачення.
Старіння польського суспільства, про яке вже давно розповідали демографи, це не далеке майбутнє, а реальність. Цього року Фонд соціального страхування, який виплачує пенсії мільйонам поляків, розходиться по швах. Уряд мусив доплатити йому 50 мільярдів злотих, далі ця сума тільки зростатиме, адже на пенсію якраз виходять представники повоєнного покоління. Роберт Ґвяздовський з Центру Адама Сміта стверджує, що Варшава не має іншого виходу, як знову підняти пенсійний вік, що наразі становить 67 років:
– Немає такої можливості, аби ми не працювали протягом перших 25 років життя, і так само не працювали протягом останніх 25 років перед смертю.
Також експерти пропонують скасувати всі пенсійні привілеї: для поліціантів, аграріїв чи шахтарів – у держави банально немає для цього грошей. Якщо цього не зробити вже найближчими роками, то доведеться підвищувати податки, а це у свою чергу призведе до зростання безробіття.
Тим часом, президент Польщі Броніслав Коморовський підписав проект новелізації Податкового кодексу. Документ передбачає, що відтепер усі спірні пункти податкового права у Польщі будуть інтерпретуватися на користь платників податків. Також скоротиться час розгляду податкових справ у судах. Коморовський наголосив, що буде боротися з ситуаціями, коли податкові управління арештують майно підприємця, до кінця не з’ясувавши, чи він дійсно щось винний державі.
IAR/Puls Biznesu/О.Б.