Як зміниться ціна на нафту наступного року?
PR dla Zagranicy
Olena Babakova
30.12.2014 13:03
Економічний огляд: курси валют, демографія, ціни природних ресурсів, Литва у зоні євро
saudia-press.com
Курси валют у Національному банку Польщі:
1 EUR – 4,31 PLN
1 USD – 3,55 PLN
1 UAH – 0,23 PLN
Поляків стає більше – незважаючи на демографічну кризу та загальне старіння суспільства, під кінець 2014-го населення Польщі є на 10 тисяч більшим, ніж наприкінці 2013-го. Минулий рік показав від’ємний природний приріст, тобто у країні над Віслою померло на 18 тисяч більше осіб, ніж народилося – це найгірший показник, починаючи з закінчення Світової війни. Натомість останні дані дають демографам привід для оптимізму. Все через реформу попереднього уряду Дональда Туска, яка дозволила полькам проводити у декретній відпустці не півроку, а рік, тим самим заохотивши частіше народжувати дітей. Польки хочуть народжувати дітей, це показують дані про польських мігрантів у Британії, потребують лише впевненості у майбутньому та допомоги держави – вважають експерти. Критики ж говорять, що збільшення населення у Польщі пов’язане з тим, що дітей почали народжувати люди, які народилися наприкінці 80-х, тоді у Польщі власне був пік народжуваності. Тому ефект довго не триватиме – для більшої кількості дітей потрібні ясла, дитячі садки, еластичні умови праці для батьків, а не тільки рік, який можна посидіти вдома.
Що буде з цінами на природні ресурси наступного року? Протягом останніх місяців у полі загального зацікавлення нафта – її ціна вже опустилася нижче 60 доларів за барель. Польські експерти вважають, що ця тенденція довго не утримається – «чорне золото» вже скоро зросте у ціні через майбутнє обмеження квот видобутку з боку ОПЕК та зменшення динаміки зросту видобутку у США. Хоча до старої ціни у 100 доларів нафта теж навряд чи повернеться, експерти прогнозують ціну 80 доларів за барель. Подорожчають помаранчевий сік і цукор, подешевшають кава та какао. Дешевшатимуть мідь та золото – нещодавно було відкрито нові поклади руд цих металів, натомість зростуть ціни на платину та паладій – все через збільшення продукції машин й комп’ютерів.
Якщо гроші, то тоннами – Литва, яка 1 січня приєднається до Єврозони, поки не встигла сама надрукувати необхідну кількістю єврокупюр для внутрішнього обігу, тому позичила банкноти у Німеччини. До Вільнюса привезли три літаки повні грошей, всього 132 мільйони банкнот. Центробанк Литви зазначає, що це популярна практика серед країн, які долучаються до Євроланду. Натомість, євромонети Вільнюс встиг викарбувати сам – 370 мільйонів штук. На литовському євро буде знак Погоня – це герб давнього Великого князівства Литовського.
IAR/Rzeczpospolita/Puls Biznesu/О.Б.