Logo Polskiego Radia
Print

Дискусія: «Росіяни ще не відчули справжньої кризи»

PR dla Zagranicy
Igor Isayev 20.10.2015 16:37
У Росії закінчився пармезан, але не увірвався терпець
EPA/ALEXEI DRUGININ / RIA NOVOSTI / KREMLIN

Війна в Україні перейшла з гарячої фази в «прохолодну», у світі з’явилися інші війни, більш важливі для Заходу. Тому рецепт примирення Кремля із Заходом спростився: це мир в Україну плюс війна десь іще. Після такого «поганого миру», а точніше замороженої війни, Росії можна подумати і про економічну кондицію.

Санкції проти Росії рік тому і сьогодні — це вже різні категорії, хоча й рівноцінні, проте з іншим контекстом; звісно, образ Росії і стан її економіки не покращилися, однак наслідки санкцій для Росії лагідніші, ніж цього чекав Захід — це один з висновків дискусії. Гірше від західних санкцій у російській економіці наламали дрів власні чиновники.

Як наголосила одна з учасниць дискусії Єкатерина Романова, у Росії побутує думка, що криза викликана зовнішніми чинниками, геополітичною ситуацією, а не внутрішніми проблемами країни.

— Якщо суто говорити про причини кризи, то головна — це неефективність економічної моделі, яка орієнтована на сировину. Тому ті дисбаланси, що виникли, пов’язані, зокрема, з падінням цін на нафторесурси. Як наслідок — важка деформація російської економіки, що віддзеркалилося на збільшенні рівня бідності. Ті успіхи, що мали місце на початку 2000-их років, заперечуються, Росія повертається в стан кінця 90-их років. Країна знаходиться в ситуації неефективної моделі ручного управління. Росії також бракує фінансових ресурсів для бізнес-сектора, крім цього — невизначена економічна політика, що погано впливає на інвестиційний клімат, — каже вона.

Нерідко за питанням санкцій проти Росії прихована надія на те, що вони розгойдають суспільство і змусять його вийти на вулиці. Представник російського соціологічного центру Левади наголошує: криза в Росії щойно починається, а росіяни не відчули ще справжнього погіршення:

— Є, звісно, в росіян досвід життя в кризі: у нас деякі фокус-групи говорять, мовляв, чого ми тільки не пережили. Мені здається - поки що росіян не клюнув смажений півень зі сковорідки. А ось коли клюне, коли люди це відчують, буде справжнє незадоволення. Ми це незадоволення спостерігали в 1998, у 2005 роках, дещо інше у 2011—2012 роках: і це при досить високих рейтингах влади. Нині, з економічної точки зору, ми знаходимося на початку цієї нової кризи, — каже він.

Отже, внутрішні чинники кризи, які поки що не так вдарили в росіян: такий можемо мати образ економічної дійсності Російської Федерації сьогодні. Як вказує фінансист Денис Бураков, немає теж конкретної відповіді на запитання, чи санкції діють:

— Вони створюють труднощі для політичного режиму, якщо йдеться про позики за кордоном, російські банки не можуть взяти кредит у західних структурах. У той же час санкції для режиму мають свій плюс: з’являється чинник зовнішнього ворога, на якого можна все перекласти. З іншого боку, в умовах санкцій багато років жили режими Лукашенка, Ірану, і криваві диктатори в цих країнах не впали, — каже він.

Більш песимістично від російських експертів економічну ситуацію в Росії оцінювали польські аналітики. Юстина Прус з Польського інституту міжнародних справ наголосила, що всередині самої Росії мало звертається уваги на проблеми віддалених регіонів, а відповідно і проявів кризи в них:

— Російському середньому класу — погано, проте мені здається, що навіть якби відмінити санкції, то цьому прошаркові населення не стане краще. Проблеми російської економіки не є похідними від санкцій, проблема постає з моделі економічного розвитку, і відміна санкцій цього не прибере. Крім цього, на мою думку, проблемою всієї російської дискусії про економіку є те, що її часто обмежують до думки: «немає, мовляв, пармезану в магазинах». Мені здається, проблема в іншому: в багатьох регіонах «світової держави» бракує хліба чи опалення. Ті, хто купує пармезан, може поїхати за кордон і придбати його: а що може зробити людина, яка не має хліба? — запитує Прус.

У свою чергу, Адам Бальцер з Колегії Східної Європи підбив підсумок: російська економіка, хоч і не оздоровлюється, зможе багато років перебувати в підвішеному стані:

— Російська економіка бачить уже світло в кінці тунелю. Росія, хоч і не так швидко повернеться на шлях зростання економіки, все ж не знаходиться в такій скрутній ситуації, як нам здавалося раніше. На початку року Всесвітній банк вважав, що золотовалютні резерви Росії зменшаться наполовину, а нині вони приблизно на тому ж рівні, що і на початку року. МВФ вважає, що невелике зростання російської економіки відбудеться в 2017 році. Відтак — відтік капіталу: уперше за багато місяців у третьому кварталі цього року до Росії більше капіталу потрапило, ніж із неї вивели. Отже якимось чином ситуація стабілізується, а російське суспільство довго зможе зносити «шарпання» сьогоднішнього режиму, — каже він.

Однак, погоджуються учасники, Сирія це одне питання, а Україна — інше. Обміняти світову повістку Москві не вдасться: Росію будуть критикувати на Заході, а, в разі чого, і посилять санкції.

Слухайте звуковий файл!

Ігор Ісаєв

Print
Copyright © Polskie Radio S.A Про нас Контакти