Створено Профспілку українських працівників в Польщі
PR dla Zagranicy
Volodymyr Priadko
25.05.2016 17:03
-
E ProfSpilka UA w PL 25.05.16.mp3
Нову організацію створено за зразком об'єднань, які засновують поляки-заробітчани у країнах Західної та Північної Європи
Володимир Прядко
У місті Катовиці відбулися засновницькі збори Профспілки українських працівників в Польщі. Головне її завдання, - поліпшити умови праці українців, які прибули на заробітки, а також домогтися справедливих для них зарплат.
Документи про заснування Профспілки українських працівників, офіс якої знаходиться у Варшаві, вже потрапилт до Крайового судового реєстру. Ініціаторами створення організації стали керівники Загальнопольського альянсу Профспілок та Всеукраїнського товариства «Україна-Польща». Нова організація створюється за зразком об'єднань, які засновують поляки-заробітчани у країнах Західної та Північної Європи. Польські трудові мігранти, як і українські, подекуди зазнають за кордоном кривди, їх експлуатують чи обманюють.
На цьому, зокрема наголосив в ефірі телеканалу Katowice/TVP один із засновників Профспілки, керівник Всеукраїнського товариства «Україна-Польща», професор Юрій Карягін:
- Їх закривають у якомусь сільгосппідприємстві чи десь на будівлі, вони не можуть навіть вийти звідти, зв’язатися зі своїми колегами чи родиною, - каже Юрій Карягін.
А директор Міжнародного відділу Загальнопольського альянсу Профспілок Пьотр Островський додав:
- Українці, які найчастіше працюють нелегально, не лише не охоплені мінімальними нормами права праці і соціального забезпечення, їх просто часто обманюють. Вони не знають своїх прав і не знають до кого звернутися за допомогою, - каже Пьотр Островський.
Тільки у Катовицькому регіоні Інспектори праці минулого року викрили 150 випадків нелегальної роботи громадян України.
«У багатьох інших випадках, навіть коли люди працювали легально, ми виявили інші порушення», - наголошує Беата Сікора-Новаковська з Державної інспекції праці у Катовицях:
- Вони отримували іншу зарплату, ніж та, яка була заявлена у документах. Працювали на інших посадах і виконували інші часові норми, - каже Беата Сікора-Новаковська.
Один із засновників Профспілки українських працівників Віталій Локаленко пояснює чому варто об’єднуватися:
- Я буду мати вплив на те, щоб роботодавець більше нам платив, платив так, як полякам і щоб усе було офіційно, зокрема, договір на виконання роботи, - каже Віталій Локаленко.
У Польщі, щоправда, інколи нарікають, що українська конкуренція псує ринок, мовляв прибульці впливають на розцінки, бо польським роботодавцям краще взяти на роботу саме українця, який може і понаднормово працювати і у вихідні вийти попрацювати тощо.
Пьотр Островський із Загальнопольського альянсу Профспілок заперечує:
- Ні, ми не дививимося на це таким чином. Кожний має право приїхати до Польщі і виконувати тут свою роботу. Проблема полягає в тому, що ця робота повинна виконуватися в рамках чинного законодавства, - каже Пьотр Островський.
Тож, організатори розраховують, що нова профспілка сприятиме забезпеченню українським працівникам умов, які передбачені Міжнародною організацією праці та гарантуватиме дотримання мінімальних стандартів праці, що загальноприйняті в Польщі.
А коли українські заробітчани, особливо, в першу чергу, сезонні працівники, будуть працювати на рівних правах, - вважають експерти, - то тоді вони не будуть дешевою, нелегальною конкуренцією.
Katowice.TVP/В.П.