Протягом останнього тижня вся Європа активно обговорює питання можливості бойкоту Євро-2012 в Україні. Політики з різних країн декларують, що не приїдуть на матчі до Києва, Харкова, Львова чи Донецька. Причина: ставлення української влади до ув’язненої Юлії Тимошенко та загальна політична ситуація в Україні. Ідею бойкоту Євро, висловлену в Німеччині і підтриману в Голландії та Австрії, несподівано розділили і політики з польської опозиційної партії Право і справедливість з Ярославом Качинським на чолі. Прес-секретар Права і справедливості Адам Хофман не боїться, що бойкот може остаточно закрити Україні шлях до Європи.
– Закриванням Україні шляху до Європи є дії української влади відносно опозиції. Європейські стандарти вимагають, аби опозицію і її лідерку Юлію Тимошенко трактували гуманно, а не так, як вона зараз виглядає на фотографіях. Це замикає дорогу Україні до Європи, а тиск на українську владу, аби та змінила своє ставлення, цю дорогу відкриє.
Євросоюз від початку не приховував незадоволення судовим процесом проти Тимошенко, а тим більше винесенням обвинувачувального вироку. Ідея бойкоту Євро народилася після того, як в інтернеті з’явилися фото екс-прем’єрки з синцями, отриманими під час примусового перевезення з Качанівської колонії до лікарні на обстеження. В цьому контексті Польща опинилася в дуже двозначній ситуації: з одного боку Варшава є співорганізатором турніру, а з іншого – членом Європейського Союзу, однією із засад якого є дотримання прав людини. Поза Правом і справедливістю, більшість польських політиків схиляються до того, аби не поєднувати ставлення до спортивного турніру зі ставленням до української влади. Турнір окремо, тиск на Януковича окремо – така позиція прем’єра Дональда Туска.
– Матчі відбудуться без особливих втрат, якщо на них не буде політиків. Уболівальники не особливо скучають за політиками під час гри, знаю це по собі. Розумію і маніфести солідарності з Тимошенко, але це не має нічого спільного з бойкотом Євро як турніру.
Колишній соратник Качинського, а тепер лідер опозиційної правої партії Солідарна Польща Збіґнєв Зьобро, цього разу поділяє думку прем’єра. Він навіть закликав польську владу стати медіатором у конфлікті Україна – ЄС, а Європейську Комісію – пояснити причини свого рішення про бойкот.
– Це рішення, мені здається, було прийняте без консультацій з окремими країнами ЄС та з Європейським Парламентом. А воно має далекоглядні наслідки, які можуть призвести до втягнення України до сфери російських впливів і деконструкції всього Східного партнерства.
Перспективи бойкоту Євро в Україні розкритикував і відомий політик з лівої опозиційної партії Союз лівих демократів Ришард Каліш, назвавши заклики Права і справедливості черговою спробою піару Ярослава Качинського.
– Усі поляки давно вже знають Ярослава Качинського. Якщо нещодавно всі головні політичні сили в Польщі говорили, що не треба бойкотувати Євро, а тиснути на українську владу, на президента Януковича в справі Тимошенко, то тут Качинський і висловив відмінну думку. Аби ми всі тепер говорили про нього!
На думку політолога Бартоломея Біскупа, заклик Ярослава Качинського бойкотувати Євро можна сприймати як атаку на кабінет політичного противника Дональда Туска.
– Відомо було, що польський уряд буде виступати проти цього бойкоту, тому можна зіграти на тому, що Туск нібито небагато зробив в справі Юлії Тимошенко.
Директор Фундації польсько-української співпраці Ян Пєкло констатує: незважаючи на заклики окремих політиків, УЄФА вже не змінить своєї думки, і матчі Євро відбудуться в Україні.
– Мені здається, що це залежить не від Ярослава Качинського, тільки від УЄФА. А сигнали звідти є доволі однозначними – в Україні відбудуться всі заплановані заходи чемпіонату.
На разі спроби польської влади переконати Брюссель не бойкотувати Євро марні: жоден з єврокомісарів, в тому числі з польських, на Євро до України не поїде. Януш Левандовський з Європейської Комісії декларує, що розуміє позицію Варшави, але просить зрозуміти і його.
– Мені здається, що я добре розумію прем’єра Туска, він є співорганізатором цього великого заходу. Нехай цей захід виправдає себе спортивно: приїдуть вболівальники, переживуть багато радісних моментів на польських та українських стадіонах.
«Бойкот Євро не виправить ситуації Юлії Тимошенко, проте може позначитися на виборах до українського парламенту восени цього року», – таку думку висловила Марія Шмельова зі Східного інституту.
– Я вважаю, що бойкот вплине на громадську думку в Україні, а та в свою чергу – на результат виборів. Бойкот це тільки додатковий аргумент для тих євроромантиків, які досі є в Україні. Це зміцнить їх в переконанні, що теперішня команда при владі це не найкращий варіант для України.
Протягом останнього тижня представники української влади майже не коментували ідею європейського політикуму бойкотувати Євро. Тільки вчора прем’єр Микола Азаров зауважив, що європейці занадто поверхово оцінюють ситуацію навколо Юлії Тимошенко і закликав Брюссель краще перевіряти отриману інформацію.
Чи стане реальним масштабний бойкот Євро в Україні ще не відомо, натомість вже знаємо що на зустріч президентів країн Центральної Європи, яка за тиждень має відбутися в Ялті, погодилися приїхати лише президенти Польщі, Словаччини та Молдови. Решта лідерів регіону відмовилася брати участь в політичному заході, який організовує Віктор Янукович.
Підготувала Олена Бабакова