Logo Polskiego Radia
Print

Українська самосвідомість після акції «Вісла»: елітаризм і полонізація

PR dla Zagranicy
Igor Isayev 26.04.2012 15:24
  • 0426 akcjaW.mp3
Нинішня ідентичність української громади в Польщі є сукупністю величезної кількості факторів, передусім це наслідок різного рівня самосвідомості українців перед 1947-им
ЛемкиЛемкиFlickr/Małopolski Instytut Kultury

Українська служба Польського радіо продовжує цикл програм, присвячених акції «Вісла».

У ці дні виповнюється 65 років від початку виселення української меншини з півдня на північ і захід польської держави.

Представники старшого покоління українців, що пам’ятало акцію «Вісла», говорять про притаманну молодшим асиміляцію. Проте самосвідомість українців Польщі до виселення була досить різнорідним явищем, найчастіше вона проявлялася у міцній регіональній ідентифікації. Завдяки цьому українці, з одного боку, легше полонізувалися, а з іншого – утворювалося покоління «елітарного українства». Про це говорить голова Об’єднання українців у Польщі Петро Тима.

Автор серії репортажів про виселених у рамках акції «Вісла», публіцист видання «Gazeta Wyborcza» Павел Смоленський підкреслює: молодше, поакційне покоління українців – досить гнучке, якщо говорити про ідентичність. «Cаме йому притаманна міцна, часом відроджена національна самосвідомість. Дуже часто це також подвійна ідентичність: у випадку цих людей бути українцем і водночас поляком – це нормально, одне не виключає іншого. Це дуже гарно проявляється, скажімо, у святкуванні спочатку римо-католицького, а відтак – східного Великодня», – наголошує Павел Смоленський.

Досить часто від українців Польщі почуєте: акція «Вісла» триває донині. Коли вони це говорять, мають на увазі передусім те, що їхній національній свідомості штучно не дозволили розвиватися далі.

Деталі – у звуковому файлі!

Ігор Ісаєв

Print
Copyright © Polskie Radio S.A Про нас Контакти