На площі Трьох Хрестів у Варшаві завершилася демонстрація, організована правлячою партією Право і справедливість у 35-ті роковини введення воєнного стану у Польщі.
В урочистостях вшанування жертв воєнного стану, крім голови Права і справедливості Ярослава Качинського, взяли участь, зокрема: колишні антикомуністичні опозиціонери в часи Польської Народної Республіки: Анджей Ґвязда з дружиною, Зофія Ромашевська, дами та кавалери Ордену Білого Орла, відзначені сьогодні, 13 грудня, президентом Анджеєм Дудою опозиціонерки, а також прем’єр-міністр Беата Шидло, міністри її кабінету, спікери Сейму та Сенату.
PAP/Radek Pietruszka
У переклику пам’яті зачитані прізвища загиблих осіб внаслідок воєнного стану у Польщі. Після кожного прізвища присутні повторювали: «загинув за вільну Польщу». За упокій їхніх душ була прочитана також молитва.
У своєму виступі Ярослав Каичнський наголосив, що пам’ять про воєнний стан необхідно зберігати.
«Пам’ять про трагічну подію, якою було введення воєнного стану, будує спільноту і не дозволяє забути, що комунізм був режимом, що порушував усі права. У Польщі все ще залишаються люди, котрі не хочуть цього прийняти, а ми повинні переконати їх це зробити», - сказав Качинський.
PAP/Tomasz Gzell
Він підкреслив, що збереження пам’яті важливе особливо для наймолодших поколінь, аби «вони не забули, аби не дали себе ошукати, аби знали, що спіткало Польщу під час Другої світової війни і після неї, аби знали, що ми завжди повинні оборонятися від такої історії», - переконував він.
Згадуючи про жертв воєнного стану, Ярослав Качинський сказав про необхідність покарання тих, хто колись переслідував поляків. Він наголосив, що виявлення та покарання винних є також одним із завдань нинішньої влади. Моральна відповідальність, а у деяких випадках - кримінальна - тих, хто колись вчиняв злочини проти поляків, буде, на думку лідера Права і справедливості, звісткою про «перемогу у боротьбі за кращу та справедливу Польщу».
Після демонстрації представники Права і справедливості поклали квіти до могили благословенного ксьондза Єжи Попєлюшка у дільниці Жолібож.
Своєю чергою, також у 35-ті роковини введення воєнного стану демонстрацією біля головного офісу Права і справедливості у столиці Польщі завершився марш опозиційного Комітету захисту демократії.
PAP/Bartłomiej Zborowski
Марш відбувся під гаслом «Зупинити знищення Польщі». У ньому взяли участь, крім діячів Комітету, також представники колишньої антикомуністичної опозиції, зокрема Владислав Фрасинюк і Кшиштоф Лозінський, а також політики – Ґжеґож Схетина і Ришард Петру.
PAP/Bartłomiej Zborowski
«Свобода, рівність, демократія», - вигукували учасники маршу Комітету захисту демократії. «Ми прийшли сюди, аби разом протистояти привласненню держави», - сказав лідер Комітету Матеуш Кійовський.
PAP/Bartłomiej Zborowski
«Нині, після 35 років, ми повинні знову бути разом. Не дозволимо нас поділити, не дозволимо поділити поляків та польок, не дозволимо поділити Комітет захисту демократії», - звернувся він до присутніх.
«Ми прийшли сюди, аби разом виступити проти привласнення держави, відбирання у нас свободи, проти нападів на нашу гідність», - сказав Кійовський.
IAR/PAP/Т.А.