Сьогодні, 11 липня, богослужіннями, відозвою пам’яті, покладанням вінків та відкриттям інформаційної дошки біля пам’ятника Жертвам геноциду, вчиненого українськими націоналістами щодо громадян ІІ Речі Посполитої, у Варшаві відзначать 74 роковини Волинської трагедії.
Головні пам’ятні заходи у 74 роковин Волинської трагедії та встановлений у 2016 році Сеймом Польщі Національний день пам’яті жертв геноциду громадян ІІ Речі Посполитої, вчиненого українськими націоналістами, відбудуться опівдні у Волинському сквері.
Організаторами заходів є Управління у справах ветеранів і репресованих осіб, Інститут національної пам’яті, Товариство пам’яті про жертв злочину українських націоналістів та Рада волинського округу Світового об’єднання солдатів Армії крайової.
Як повідомляють організатори, опівдні відбудеться відозва пам’яті, буде відкрито також інформаційну дошку біля пам’ятника Жертвам геноциду, вчиненого українськими націоналістами щодо громадян ІІ Речі Посполитої у південно-східних воєводствах у 1942-1947 роках. Крім того, до Пам’ятника геноциду та 27 волинської дивізії піхоти Армії крайової буде покладено вінки. Церемонії відбуватимуться за участі державної влади та у супроводі почесної варти Війська польського і Надбузького відділення Прикордонної служби. Запланована також презентація виставки під відкритим небом, підготованої Інститутом національної пам’яті.
11 липня 1943 року, назване польськими істориками «кривавою неділею», вважається початком етнічних чисток, які здійснили проти поляків українські націоналісти на Волині. Як стверджують історики, тоді підрозділи УПА напали на майже 100 місцевостей у Волинському регіоні.
Нагадаємо, що Волинська трагедія – це масові вбивства поляків, здійснені протягом 1943–1944 років, зокрема, Українською повстанською армією на території колишнього Волинського воєводства, а також Львівщини, Тернопільщини і Станіславщини міжвоєнної Польщі. Ці події переважна частина польських істориків називає геноцидом польського народу, а українських – обопільним конфліктом або війною. За підрахунками польських дослідників, під час цієї трагедії загинуло від 30 до 60 тис. поляків (інші польські дослідники кажуть навіть про приблизно 100 тисяч), приблизно 15 тисяч українців, а також представники інших національностей.
У 2009 році польський Сейм визнав вбивства на Волині трагедією, що мала «характер етнічної чистки» та «ознаки геноциду». У резолюції, прийнятій 12 липня 2013 року, польський Сейм вжив окреслення «етнічна чистка, що мала ознаки геноциду».
Натомість, торік Сейму Польщі встановив 11 липня Національним днем пам’яті жертв геноциду, вчиненого українськими націоналістами щодо громадян ІІ Речі Посполитої. Цей крок польського парламенту викликав неоднозначну реакцію та критику з боку української сторони.
PAP/Т.А.